Uwzględniająca analizy demograficzne restrukturyzacja sieci szkół, pozyskanie doświadczonej kadry pedagogicznej, ograniczenie kosztów funkcjonowania Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, a także niezbędne remonty zmierzające do obniżenia kosztów eksploatacji szkół i placówek oraz podnoszenia bezpieczeństwa młodzieży i rekrutacja poprzez internet - to główne kierunki polityki oświatowej szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski na lata 2005-2010. Uchwałę w tej sprawie podjęli na sesji 26 kwietnia br. radni Rady Powiatu.
Z analizy demograficznej dla powiatu raciborskiego w rocznikach od 1986-1998, uwzględniającej liczbę urodzeń oraz szacunkową liczbę uczniów w gimnazjum, wynika, że rok szkolny 2007/2008 będzie przełomowy dla szkół ponadgimnazjalnych. Od tego roku szkolnego wyraźnie spada liczba uczniów w klasach trzecich gimnazjum, nastąpi zatem konieczność restrukturyzacji sieci szkół. Jednym z kierunków jest połączenie Zespołu Szkół Zawodowych z Zespołem Szkół Budowlanych w Raciborzu.
Obecnie w szkołach i placówkach podległych Powiatowi Raciborskiemu w pełnym wymiarze czasu pracy zatrudnionych jest 621 nauczycieli (w tym 227 w niepełnym wymiarze czasu pracy). W 2006 roku nauczyciele posiadający 30-letni staż pracy będą mogli skorzystać z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Szacunkowo będzie to 68 nauczycieli, co stanowi 17,25% nauczycieli pełnozatrudnionych. Wynikają z tego pewne zagrożenia. Jednym z nich jest możliwość braku kadry pedagogicznej w szkołach i placówkach w wybranych specjalnościach. Za politykę kadrową odpowiedzialni są jednak dyrektorzy szkół i placówek oświatowych. W przyjętych kierunkach polityki oświatowej na lata 2005-2010 mowa jest o podjęciu działań zmierzających do pozyskania absolwentów szkół wyższych oraz doświadczonej kadry pedagogicznej gimnazjów w celu uzupełnienia odchodzącej kadry pedagogicznej na wcześniejszą emeryturę.
W poszczególnych typach szkół zróżnicowane są koszty kształcenia i płac przypadające na jednego ucznia. Wpływ na to mają m.in. poziom wykształcenia i posiadany stopień awansu zawodowego nauczycieli (77,11% to nauczyciele mianowani i dyplomowani) oraz wzrost ilości godzin w ramowych planach nauczania w nowych typach szkół w porównaniu do szkół starego typu. W Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu koszty kształcenia i płac są większe. Wynikają one ze sportowego charakteru szkoły (basen, internat, koszty trenerów, mniejsze grupy lekcyjne). Mimo zwiększonej subwencji na te zadania, w 2004 roku do ZSOMS dopłacono ponad 1,5 mln zł. Podobna sytuacja ma miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rudach. Jednym z kierunków polityki oświatowej jest zatem podjęcie działań zmierzających do ograniczenia kosztów funkcjonowania ZSOMS.
W szkołach i placówkach oświatowych powinny być również prowadzone niezbędne remonty. Z jednej strony pozwolą one obniżyć koszty eksploatacji szkół, a z drugiej podniosą bezpieczeństwo młodzieży.
By ułatwić absolwentom gimnazjów dostęp do szkół, w roku szkolnym 2006/2007 nabór ma zostać przeprowadzony w formie elektronicznej z wykorzystaniem internetu. Korzyści z takiej formy rekrutacji wynikną też dla organu prowadzącego. Będzie można obserwować przebieg naboru na bieżąco i dokonywać symulacji co do ilości otwieranych klas.
Przyjęte przez radnych Rady Powiatu kierunki polityki oświatowej szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski na lata 2005-2010, stanowić będą podstawę do realizacji zadań nałożonych na samorząd powiatowy w zakresie edukacji ponadgimnazjalnej i szkolnictwa specjalnego.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H