Kampania edukacyjna pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy” !

2023-05-02, Wtorek
Na zdjęciu pokazany jest kleszcz na palcu

Plan interwencji 
Kampania edukacyjna pod hasłem „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

Opis problemu: 

Idea Kampanii jest wynikiem przeprowadzonej analizy epidemiologicznej zachorowań na choroby odkleszczowe. 2022 r. zapadalność na boreliozę zarówno w woj. śląskim jak i warmińsko-mazurskim była powyżej średniej krajowej.  W woj. śląskim wynosiła 48,9, w  woj. warmińsko-mazurskim 61,4, a w Polsce 45,4.

Choroby odkleszczowe stanowią niezwykle aktualny problem zdrowia publicznego. To grupa chorób zakaźnych przenoszonych przez zainfekowane kleszcze. Do zakażenia zwykle dochodzi na skutek ukłucia, w czasie którego do krwiobiegu wraz ze śliną lub wymiotami kleszcza dostają się groźne patogeny.

Najczęściej występującą chorobą odkleszczową jest borelioza z Lyme, która jest przewlekłą wielofazową chorobą układową charakteryzującą się występowaniem objawów skórnych, stawowych, kardiologicznych i  neurologicznych. Różnorodność objawów oraz podobieństwo do wielu innych schorzeń znacznie utrudnia rozpoznanie.

Sezonowa aktywność kleszczy rozpoczyna się, w zależności od temperatury, w końcu marca i  trwa zazwyczaj do listopada. Jeszcze jakiś czas temu kleszcze można było spotkać wyłącznie na wilgotnych, porośniętych gęstą trawą łąkach lub w lasach. Obecnie jednak pajęczaki pojawiają się nawet w przydomowych ogródkach, miejskich parkach lub placach zabaw. Najskuteczniejszą ochroną przed ukłuciem przez kleszcza jest przestrzeganie kluczowych zasad, takich jak: ubieranie odpowiedniej odzieży, stosowanie repelentów, obserwacja ciała po powrocie z miejsc narażenia na kontakt z kleszczami. W momencie zaobserwowania kleszcza w skórze, należy szybko i prawidłowo usunąć go z powierzchni ciała.

Ze względu na wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, ponieważ nigdy nie można być pewnym, że unikniemy pokłucia przez kleszcze. 

Organizatorzy: Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny oraz Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. 

Realizacja kampanii:  w województwie śląskim i w województwie warmińsko-mazurskim. 

Grupa docelowa: 

Kampania skierowana jest do: ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem: kadry pedagogicznej, dzieci i młodzieży, rodziców i opiekunów, seniorów oraz rolników. 

Cel główny: Celem kampanii jest propagowanie podstawowych zasad ochrony przed kleszczami, edukacja w zakresie prawidłowego usuwania kleszcza, zwiększenie społecznej świadomości w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

 Ramy czasowe: marzec – listopad 2023 r.

 Koordynatorzy, realizatorzy, partnerzy interwencji: 
- Koordynator wojewódzki: pracownik Oddziału Promocji Zdrowia i Komunikacji Społecznej;
- Koordynatorzy powiatowi: pracownicy pionu oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia;
- Koordynatorzy szkolni i przedszkolni: kadra pedagogiczna przedszkoli i szkół podstawowych; wychowawcy kolonii i półkolonii;
- Współpraca: Jednostki Samorządu Terytorialnego, placówki nauczania i wychowania, media, inni;
- Partnerami kampanii są: Polskie Towarzystwo Higieniczne oraz Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie. 

Kategoria: Powiązane pliki [ 2 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kleszczowanka Kleszczowanka 23-05-02 09:54 5.8MB Kleszczowanka pobierz
Prezentacja_Nie badz atrakcyjny dla kleszczy Prezentacja_Nie badz atrakcyjny dla kleszczy 23-05-02 09:53 2.66MB Prezentacja_Nie badz atrakcyjny dla kleszczy pobierz

wszystkie
początek strony