Zaszczep w sobie chęć szczepienia! - pod takim hasłem Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi akcję promującą szczepienia ochronne.
Celem akcji jest pokazanie korzyści wynikających ze szczepień ochronnych, a także podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej zapobiegania chorobom zakaźnym dzięki stosowanym szczepieniom.
Akcja informacyjna skierowana jest do lekarzy i pielęgniarek oraz w dużej mierze do rodziców i opiekunów dzieci.
Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Dzięki nim wyeliminowano całkowicie ospę prawdziwą, a w wielu krajach nie występuje poliomyelitis, różyczka wrodzona czy tężec noworodków. Poza tym zmniejszyła się zachorowalność na wiele chorób zakaźnych, spadła liczba zgonów i powikłań po przebytych chorobach zakaźnych.
Szczepienia ochronne zapewniają odporność na zachorowanie dziecka, dzięki nim chroni się nie tylko osoby zaszczepione ale również te, które z różnych przyczyn medycznych nie można zaszczepić. Wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, co potwierdzają badania kliniczne.
W Polsce do bezpłatnych szczepień, tzw. Obowiązkowych może zaliczyć między innymi te na gruźlice, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczkę, odrę i świnkę.
W ograniczonym zakresie są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej, które przeznaczone są dla grupy ryzyka.
Ponadto do szczepień zalecanych, ale płatnych wliczone są te przeciw grypie, rotawirusom i meingokokom.
Informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronie: www.szczepienia.gis.gov.pl .
Foto.: www.wyborcza.pl
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H