KOMUNIKAT nr 9 z godz. 13.00 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego w dniu 19.05.2010 r.

2010-05-19, Środa

Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 13:00

Chałupki - 584 cm
Krzyżanowice - 827 cm
Miedonia - 868 cm

Napływ wody rzeką Odrą oraz Olzą z Czech na godz. 13:00 wynosił łącznie 1137 m3/s. Po dokładnej analizie przepływów wody ustalono, że sytuacja na obszarze powiatu powinna się stabilizować. Najgorsza sytuacja występuje w Gminie Kuźnia Raciborska w miejscowości Rudy, Turze, Siedliska, spowodowana przez rzekę Rudę. Do mieszkańców na zalanych terenach dostarczana jest żywność łodziami. Brak części obwałowania w Gminie Rudnik doprowadził do zalania miejscowości Lasaki oraz częściowo Grzegorzowic i Łubowic.
W Lasakach w niektórych budynkach woda sięga 2 metrów.

Nadal zwracamy się z prośbą, aby osoby postronne nie przemieszczały się po wałach i w ich pobliżu, aby nie spowodować dalszego osłabienia wałów co mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia.

Adam Hajduk
Szef PZZK