KOMUNIKAT nr 3 z godz. 22.35 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego

2010-05-17, Poniedziałek

Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 22.00:

Chałupki - 648cm
Krzyżanowice - 883 cm
Miedonia - 833 cm

Na podstawie danych z godziny 22.00 prognozowany przepływ wody w rzece Odrze wyniesie ok. 2000 m3/sek., a poziom wody na wodowskazie w Miedoni ok. 930cm. Taki poziom wody powinien zmieścić się w obrębie wałów w gminie Racibórz, natomiast zagraża miejscowościom poniżej Raciborza.

Dopływy na godz. 22.00 od strony Czech rzeką Odrą wynosiły 984m3/sek. a rzeką Olzą 994m3/sek. Do godz. 24.00 część wody tj. ok. 300m3/sek. przejmuje polder Buków. Po godz. 24.00 cała ilość wody tj. ok. 2000m3/sek. będzie dopływała do Raciborza. Maksymalny prognozowany przepływ przez Racibórz planowany jest ok. godz. 2-4 rano 18 maja br.

O godz. 19.00 został zamknięty dla ruchu most na Kanale Ulga w kierunku Markowic. Nie planuje się zamknięcia drugiego mostu nad kanałem Ulga w biegu ul. Rybnickiej. W związku z tym objazd w kierunku Gliwic odbywać się będzie ul. Rybnicką, ul. Drzewieckiego (Obora) w kierunku Markowic.

Nieprzejezdne są drogi powiatowe: w Turzu, Bojanów-Borucin, Lasaki-Łubowice, Ciechowice-Budziska oraz drogi wojewódzkie Rudy-Ruda Kozielska i droga na prom w Grzegorzowicach.

W związku z zaistniałą sytuacją Prezydent Miasta Racibórz zarządził ewakuację ludności z części Miasta. Szczegóły www.raciborz.pl

Służby powiatowe na bieżąco monitorują sytuacje na obszarze powiatu. Odbywają się posiedzenia Zespołów Zarządzania Kryzysowego w Gminach Powiatu Raciborskiego oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Kolejny komunikat prasowy zostanie rozesłany po godz. 03.00 18 maja br.