KOMUNIKAT nr 11 z godz. 15.00 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego w dniu 20.05.2010 r.

2010-05-20, Czwartek

Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 14.00

Chałupki - 503 cm
Krzyżanowice - 683 cm
Miedonia - 766 cm

Obniża się poziom wody w rzece Odrze; średnio o 4-5 cm na godzinę.

Cześć sterowalna polderu Buków przetrzymuje zgromadzoną ilość wody. Rozważana jest możliwość powolnego opróżniania polderu z uwagi na prognozowane opady deszczu w najbliższych dniach. Opróżnianie polderu może spowodować powolniejsze opadanie poziomu wody w rzece Odrze.

Nadal poważna sytuacja panuje w gminie Kuźnia Raciborska w miejscowościach: Ruda, Turze oraz Siedliska. Działa pompownia w miejscowości Turze oraz kilka zestawów pompowych powiatowej i ochotniczych straży pożarnych. W drodze jest zestaw kilku pomp z Niemiec. Żywność do mieszkańców zalanych terenów dowożona jest amfibią i łodziami.

W gminie Rudnik nadal zalana jest miejscowość Lasaki. Tu również żywność dostarczana jest łodziami.

Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk przebywał dziś na terenie gminy Kuźnia Raciborska i i zapoznawał się z sytuacją panującą w miejscowości Turze.

Kolejny komunikat prasowy zostanie rozesłany po godz. 18.00.

Adam Hajduk
Szef PZZK