KARETKA DLA UKRAINY

2022-06-10, Piątek

W związku z inwazją sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, uchwałą z dnia 26 kwietnia 2022 r., Rada Powiatu Raciborskiego wyraziła zgodę na dokonanie przez Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu na rzecz Parafii Rzym.-Kat. pw. Świętego Józefa Oblubieńca w miejscowości Żórawina, darowizny w postaci karetki pogotowia.

Zespół CARITAS ww. parafii zapewnił natomiast wsparcie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, która ambulans wyposażyła w specjalistyczny, ratunkowy sprzęt medyczny. Następnie pojazd pojechał do Ukrainy, do Iwano-Frankowskiego Regionalnego Centrum Prenatalnego, by służyć tamtejszej społeczności, a konkretnie noworodkom w ciężkim stanie, które będą przewożone do specjalistycznych szpitali na terenie całej Ukrainy, a nawet za granicę.

- Nasz ośrodek okołoporodowy pilnie potrzebował takiej karetki, bo miesiąc temu swoją oddaliśmy lekarzom na linię frontu. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, dzięki którym znów dysponujemy specjalistycznym pojazdem i nasza praca stanie się jeszcze wydajniejszapodkreślił dyrektor generalny Centrum, Yuriy Pavlushynskyi.

Karetkę, 8 czerwca oficjalnie przekazali arcybiskup metropolita lwowski, Mieczysław Mokszycki oraz biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej, Edward Kawa.

Relację foto oraz video z przekazania ambulansu można zobaczyć pod linkiem: