Jubileusz współpracy z Märkischer

2011-10-03, Poniedziałek

W sobotę na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyły się uroczystości jubileuszowe 10. rocznicy partnerstwa pomiędzy Powiatem Raciborskim i niemieckim Märkischer. Wzięli w niej udział przedstawiciele Powiatu Märkischer, na czele z tamtejszym starostą Thomasem Gemke, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Märksicher Powiatu Elbe-Elster oraz delegacja walijskiego Hrabstwa Wrexham.

Z okazji jubileuszu w powiecie raciborskim gościli także mieszkańcy Powiatu Märkischer. Na dziedzińcu zamkowym gości przywitała Raciborska Orkiestra Dęta Plania i zespół taneczny Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło".

Po części oficjalnej, która odbyła się w sali konferencyjnej budynku książęcego, rozpoczęła się część artystyczna w wykonaniu gości z powiatu Märkischer. Na scenie zaprezentował się męski chór z Balve (Männerchor 1874 Balve e.V) oraz grupa taneczna z Iserlohn.

Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystym krojeniu tortu i otwarciu dwóch wystaw. Na dwóch kondygnacjach zaprezentowano wystawę pn. Time-Zeit-Czas oraz fotograficzną pn. Spotkania. Pierwsza zawiera pracę ośmiorga artystów z partnerskich samorządów, w tym z powiatu raciborskiego – Ewy Lenard (instalacja rzeźbiarska pt. PRZESTRZEŃ.RODZINA) oraz Grzegorza Tomasiaka (zbiór ikon). Druga wybrane fotografie "bohaterów" albumu pt. "Spotkania", który powstał specjalnie z okazji "okrągłego" jubileuszu.