Jesteśmy przygotowani do Akcji "Zima 2020”

2020-12-02, Środa
Tabor pojazdów do zimowego utrzymywania dróg, autor: Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu
Dziś można było zaobserwować wyraźnie skutki zimowych przymrozków i spadku temperatury.

Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu utrzymuje w sezonie zimowym łącznie 260 km dróg zlokalizowanych na terenie powiatu raciborskiego. Z tego 158 km stanowią drogi kategorii powiatowej, a 102 km to drogi wojewódzkie.
Do podstawowych działań jakimi są: zwalczanie śliskości i odśnieżanie, posłuży łącznie 10 jednostek sprzętowych takich jak: samochody ciężarowe doposażone w pługi odśnieżne i piaskarko – solarki, opłużone ciągniki z piaskarkami.
Na placu składowym zgromadzony jest zapas soli drogowej w ilości ok. 300 ton. Kolejność oraz rodzaj działań odbywa się zgodnie z przyjętymi tzw. standardami zimowego utrzymania.

W pierwszej kolejności wykonywane są one na najważniejszych komunikacyjnie trasach, tj. na głównych drogach prowadzących do naszego powiatu, na których występuje największe natężenie ruchu. W sąsiedztwie dróg ustawiane są siatki przeciwśnieżne, które powinny łagodzić zawiewanie jezdni. Łączna długość takich osłon wynosi 9,5 km.

Zwracamy się z apelem do kierowców o przystosowanie pojazdów do sezonu zimowego oraz o zachowanie bezpieczeństwa m. in. poprzez dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków. Czynności zarządców związane z utrzymaniem dróg polegają bowiem na łagodzeniu skutków zimowej aury a nie ich zapobieganiu.