Informacja w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi

2011-12-21, Środa

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach informuje:

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 r. zawiera listę gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi z podziałem na dwie kategorie:

kategoria I – obejmująca najbardziej niebezpieczne gatunki lub grupy gatunków zwierząt, które z przyczyn naturalnej agresywności lub właściwości biologicznych mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi;

kategoria II – obejmująca pozostałe gatunki lub grupy gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.
Wobec żywych zwierząt należących do obydwu kategorii obowiązują następujące zakazy:
1) posiadania i przetrzymywania,
2) sprowadzania z zagranicy,
3) sprzedaży, wymiany, wynajmu, darowizny i użyczania podmiotom nieuprawnionym do ich posiadania.

Gatunki zwierząt należące do kategorii I mogą być przetrzymywane wyłącznie przez ogrody zoologiczne, cyrki, placówki naukowe oraz ośrodki rehabilitacji zwierząt. Właściciele zwierząt należących do tych gatunków zobowiązani są do przekazania ich do uprawnionego ośrodka do 23 maja 2012 r.

Gatunki zwierząt należące do kategorii II mogą być przetrzymywane przez inne niż w/w podmioty, po złożeniu wniosku o dokonanie wpisu do rejestru starosty oraz uzyskaniu zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Właściciele zwierząt należących do tych gatunków zobowiązani są do uzyskania zezwolenia najpóźniej do 23 listopada 2012 r.

W celu uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach na odstępstwo od zakazów obowiązujących wobec gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi należy złożyć wniosek, który powinien zawierać:

1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
2) nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje;
3) liczbę osobników poszczególnych gatunków, których dotyczy wniosek;
4) wskazanie miejsca przetrzymywania zwierząt, których dotyczy wniosek;
5) zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii stwierdzające spełnianie przez wnioskodawcę warunków przetrzymywania zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi odpowiednich do liczby zwierząt, których dotyczy wniosek, oraz uniemożliwiających ich ucieczkę lub przypadkowy kontakt z osobami postronnymi, a także spełnienie warunków, określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

Wnioski należy składać na adres:

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
ul Powstańców Śl. 41 A
40-024 Katowice

Opłatę skarbową za wydanie decyzji w wysokości 82 zł należy wpłacić na konto Urzędu Miasta Katowice nr 46 1050 0099 5593 0211 1111 1111