"Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii" - pierwsze młodzieżowe spotkanie partnerskie

2005-04-01, Piątek

"Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii" - pod takim hasłem młodzież z partnerskich powiatów (raciborskiego, Märkischer i Hrabstwa Wrexham) poznawać będzie tradycje wielkanocne i inne obrzędy związane z nadejściem wiosny. To zarazem tytuł projektu, którego inicjatorem jest młodzież ze Szkolnego Klubu Europejskiego działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Projekt współfinansowany jest ze środków UE, w ramach programu "Młodzież - Akcja 1".

W dniach od 2 do 10 kwietnia br., na zaproszenie uczniów raciborskiego II LO, w powiecie raciborskim gościć będzie młodzież z niemieckiego Powiatu Märkischer i walijskiego Hrabstwa Wrexham (to partnerskie samorządy Powiatu Raciborskiego). To pierwsze tego typu spotkanie partnerskie z udziałem młodzieży. Młodzież polska, niemiecka i walijska wspólnie będzie mieszkać w Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa w Raciborzu. Tam też będzie uczestniczyła w różnego typu zajęciach, głównie warsztatowych, których celem jest poznanie tradycji wielkanocnych i innych obrzędów towarzyszących witaniu wiosny w trzech kulturach. Zajęcia warsztatowe poprowadzą m.in. instruktorzy z Raciborskiego Centrum Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Oprócz licznych zajęć integracyjnych, ważne są także dni każdej z kultur - 5 kwietnia br. odbędzie się "Dzień Polski", 7 kwietnia br. "Dzień Niemiecki" i 9 kwietnia br. "Dzień Walijski".

Jednym z najważniejszych działań w ramach odbywającego się projektu międzynarodowego będzie "Wieczór Kultury Europejskiej". Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia br. o godz. 17.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Uczniowie II LO oraz młodzież z Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham przedstawią ciekawe inscenizacje, piosenki i tańce zaczerpnięte z tradycji narodów europejskich, w wielu językach (np. angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim, polskim). "Wieczór Kultury Europejskiej" jest spotkaniem otwartym, a organizatorzy zapraszają do udziału w nim wszystkich zainteresowanych (szczególnie nauczycieli i uczniów szkół z terenu powiatu raciborskiego).

Inicjatorem międzynarodowego projektu pt. "Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii", z udziałem młodzieży z Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham, są uczniowie II LO w Raciborzu - członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, wraz z opiekunkami (nauczycielkami języka angielskiego) paniami Aleksandrą Kędzierską i Alicją Wróbel. Udział w projekcie młodzieży z partnerskich samorządów pozwoli na lepsze poznanie i głębsze zrozumienie różnorodności naszej wspólnej kultury europejskiej, naszego wspólnego dziedzictwa i naszych wspólnych podstawowych wartości. Projekt współfinansowany jest ze środków europejskiego programu "Młodzież - Akcja 1".

Przypomnijmy. Niemiecki Powiat Märkischer i walijskie Hrabstwo Wrexham to partnerzy zagraniczni Powiatu Raciborskiego. Oficjalna współpraca pomiędzy Powiatem Märkischer i Hrabstwem Wrexham trwa ponad 30 lat. W roku 2001 do grona partnerów dołączył Powiat Raciborski, nawiązując najpierw współpracę z Powiatem Märkischer, potem z Wrexham. Samorządy współpracują w zakresie gospodarki, kultury, edukacji. Udział młodych ludzi z partnerskich powiatów w projekcie pn. "Impresje wielkanocno-wiosenne w Polsce, Niemczech i Walii" to pierwsze tego typu młodzieżowe spotkanie integracyjne.