IX Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy EKOMAT

2013-05-27, Poniedziałek

21 maja br. w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu odbyła się IX edycja Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego EKOMAT dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych powiatu raciborskiego. Konkurs objęty jest patronatem Starosty Raciborskiego.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań matematycznych uczniów, realizacja elementów polityki środowiskowej w ramach wdrażania norm ISO 14001, w tym: propagowanie treści ekologicznych, zainteresowanie środowiskiem przyrodniczym miasta Raciborza i okolic uczniów uzdolnionych matematycznie, uświadamianie o zagrożeniach środowiska przyrodniczego, występujących w miejscu zamieszkania.

W konkursie wzięło udział 15 dwuosobowych drużyn. Uczniowie pracowali wspólnie. Rozwiązywali test złożony z 30 zadań z matematyki i przyrody. Zestaw pytań przygotowały: Marzena Bugiel (nauczyciel matematyki z Gimnazjum nr 1 w Raciborzu i konsultant RODNiIP "WOM" Rybnik) oraz Maria Stachowicz – Polak (RODNiIP "WOM" Rybnik).

Oczekując na wyniki konkursu uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną o Łężczoku, którą przygotowała i zaprezentowała Małgorzata Jakubowska.

W ramach konkursu Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Raciborzu propagowała zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych wśród uczniów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa na wsi. Przekazano wiedzę z zakresu bezpiecznej pracy i prawidłowych zachowaniach w gospodarstwie rolnym oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali publikacje KRUS dotyczące bezpiecznej pracy i zabawy na wsi oraz upominki dodatkowe w ramach kampanii "Upadek to nie przypadek".

Największą wiedzę matematyczno-przyrodniczą posiadał zespół ze Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich: Kamila Nosal i Michał Krutki. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu: Anna Wieczorek i Wojciech Woszczek. Trzecie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Nędzy: Nicolas Wardenga i Tymoteusz Szopa.

Nagrody książkowe dla laureatów oraz pamiątkowe upominki dla pozostałych uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe, natomiast puchary oraz dyplomy Szkoła Podstawowa nr 18.

Konkurs zorganizowały: Bogusława Niedzielska - nauczyciel matematyki i Małgorzata Jakubowska – nauczyciel przyrody.