INFORMACJA O POTRZEBIE SPRAWDZENIA ZGODNOŚCI KSIĄG WIECZYSTYCH Z RZECZYWISTYM STANEM PRAWNYM

2010-07-14, Środa

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 7 września 2007r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. 2007 Nr 191, poz. 1365) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji niezbędnych do ustalenia zgodności ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym, Starosta Raciborski, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, informuje o potrzebie sprawdzenia zgodności stanu ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym.

Starosta Raciborski przypomina, iż to właściciele nieruchomości/użytkownicy wieczyści są uprawnieni i zobowiązani do ujawniania przysługujących im praw w księgach wieczystych.

1) W celu ułatwienia załatwienia spraw wieczystoksięgowych podaje się do publicznej wiadomości, że należy sprawdzić w księdze wieczystej:
- w dziale I: czy wpisany jest prawidłowy numer działki, powierzchnia i położenie nieruchomości;
- w dziale II: czy zostały wpisane Państwa prawa do nieruchomości.

2) Właściwym miejscowo do prowadzenia ksiąg wieczystych nieruchomości z terenu Powiatu Raciborskiego jest Sąd Rejonowy – Wydział V Ksiąg Wieczystych w Raciborzu, ul. Nowa 27 (tel. 032 459 46 40). W związku z wprowadzeniem systemu informatycznego utworzono Centralną Informację Ksiąg Wieczystych, która jest komórką organizacyjną Ministerstwa Sprawiedliwości z siedzibą w Warszawie.

3) Zmiany w księgach wieczystych dokonywane są na wniosek właściciela/ użytkownika wieczystego i po przedłożeniu niezbędnych dokumentów potwierdzających prawa do nieruchomości.
Dokumentami potwierdzającymi rzeczywisty stan prawny są między innymi:
- akty notarialne (sprzedaż, darowizna, zamiana, dział spadku);
- akty własności ziemi;
- ostateczne decyzje administracyjne;
-prawomocne orzeczenia sądowe (postanowienia spadkowe, o uwłaszczeniu, o zasiedzeniu).

4) Jeżeli dane uwidocznione w dziale II księgi wieczystej nie odpowiadają rzeczywistemu stanowi prawnemu nieruchomości:
- osoba uprawniona powinna złożyć w/w Sądzie wniosek o wpis prawa w księdze wieczystej (gdy niezgodność wynika z zaistniałej zmiany stanu prawnego nieruchomości, w wyniku bezpośredniego następstwa prawnego, w związku z czym stan ujawniony w księdze wieczystej utracił aktualność). Jako podstawę wpisu należy przedłożyć umowę sprzedaży nieruchomości sporządzoną w formie aktu notarialnego, ostateczną decyzję administracyjną, prawomocne orzeczenie sądu, akt własności ziemi, orzeczenie o wykonaniu aktu nadania, postanowienie o nabyciu spadku lub inny dokument, który stanowi podstawę wpisu i z którego wynika, że zaszła zmiana stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej.
- w przypadku gdy usunięcie niezgodności nie jest możliwe do zrealizowania w sposób przedstawiony w pkt 1, ponieważ wpis w księdze od początku nie odzwierciedlał rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości, osoba której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności występując do Sądu z powództwem o usunięcie niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, w wyniku którego, w razie uwzględnienia żądania, sąd wydaje orzeczenie, którego sentencja zawiera nakaz zamieszczenia (lub usunięcia) w treści księgi wieczystej określonego wpisu. Z pozwem może wystąpić zarówno osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, następcy prawni takiej osoby, jak również każdy, kto ma w żądaniu usunięcia niezgodności interes prawny. Pozwanym jest osoba, której prawo zostało ujawnione w księdze wieczystej w sposób niezgodny z rzeczywistym stanem prawnym.
Ponadto Starosta Raciborski informuje, że w siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu, przy pl. Okrzei 4, w Referacie Gospodarki Nieruchomościami uruchomiony został punkt informacyjno – konsultacyjny, dostępny dla mieszkańców Powiatu Raciborskiego w godzinach pracy: od 7.30 do 15.30, wtorki od 7.30 do 17.30, piątki 7.30 do 13.30. – (tel. 032 45 97 330)


Powyższa informacja dostępna jest także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej
Starostwa Powiatowego w Raciborzu:
http://www.bip.powiatraciborski.pl/index.php?id=2937

 

wszystkie
początek strony