Pomysłodawcą i organizatorem Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego "Wiatraki" jest Stowarzyszenie Artystów i Podróżników "Grupa Rosynant" z Raciborza. A oto idea festiwalu "Wiatraki":
"Każdy z nas nosi w sobie skrawek duszy podróżnika, odkrywcy dalekich lądów, zdobywcy dziewiczych szczytów, rozległych mórz i dzikich dżungli... Koleje losu są jednak takie, że tylko nieliczni z nas wiążą swoje życie z podróżami, górami czy morzami na stałe. Pozostali oddają się swym pasjom podróżniczym od czasu do czasu, w miarę wolnego czasu; a jeszcze inni oglądają świat dzięki slajdom, filmom i zdjęciom tych pierwszych..."
- Kiedy w roku 2004, tworzyliśmy I Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki", chcieliśmy zgromadzić w jednym miejscu i czasie ich wszystkich: exploratorów i stopowiczów, gawędziarzy i ich słuchaczy, alpinistów i wędrowców, odkrywców i podróżników, grotołazów, żeglarzy, ludzi z wiatrem we włosach. Chcieliśmy, by do Raciborza zawitał na kilka dni cały świat - dzięki slajdom, opowieściom, relacjom, wystawom i filmom. Udało się... - wspomina Dawid Wacławczyk z "Grupy Rosynant".
Wśród gości festiwalu znajdują się ludzie oryginalni, ciekawi, często bardzo znani: wybitni wspinacze, himalaiści, odkrywcy, żeglarze, utalentowani dziennikarze, reporterzy i fotografowie. Ludzie, których opowieści, slajdy i filmy mówią nie tylko o dalekich krainach, ale i o sile ducha, woli walki, chęci odkrywania i zdobywania.
- W latach 2004 i 2005, wśród gości festiwalu znaleźli się ludzie takiego formatu, jak: Krzysztof Wielicki, David Kaszlikowski, Piotr Pustelnik, Marek Tomalik, Ryszard Pawłowski, Jacek Teler, Piotr Morawski, Arun Mincarz, Zbyszek Borys, Dominik Bac i Sławomir Skalmierski, Michał Witkiewicz, Łukasz Pająk. Grały dla nas "FORANN" z Krakowa i "STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO" z samym Adamem Ziemianinem - mówi Wacławczyk.
Tegoroczna lista gości jest wciąż otwarta, będą to jednak osoby, które opowiedzą o najwspanialszych przygodach i najodleglejszych miejscach na Ziemi. Będą to zarówno gwiazdy, jak i nowicjusze. Wszyscy - z pasją, radością życia i wiatrem we włosach... Miejscem festiwalu "Wiatraki" będzie Dom Kultury "Strzecha" w Raciborzu przy ul. Londzina 38, a wśród wielu atrakcji m.in.: cykl spotkań z najwybitniejszymi podróżnikami, explorerami i dziennikarzami podróżniczymi, slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe, filmy długometrażowe o tematyce górskiej, a także Otwarte Zawody Wspinaczkowe o Puchar Starosty Raciborskiego. Na uczestników i gości festiwalu czekać będzie również Bacówka festiwalowa, a w niej raciborskie przysmaki: kawa z kardamonem, szarlotka, herbatka góralska, kołaczyki i domowe konkrety: grochówka, fasolka po bretońsku, bigos i chleb ze smalcem.
Poprzednie edycje festiwalu "Wiatraki" cieszyły się także dużym zainteresowaniem uczniów. Z myślą o nich, tak jak rok temu, organizatorzy przygotowali specjalny blok szkolny:
- Zapraszamy uczniów i nauczycieli wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przygotowaliśmy spotkania z wyjątkowymi ludźmi - podróżnikami, którzy poprowadzą dla Was niepowtarzalną, ilustrowaną slajdami lekcję geografii, historii i kultury na żywo - zachęca Dawid Wacławczyk.
Bilet na pojedynczy wykład kosztuje 4 zł, zaś udział w dwóch wykładach - 6 zł. Wychowawcy mają wstęp gratis. Zgłoszenia grup szkolnych przyjmowane są do dnia 25 października br. pod numerem tel.: 502 557 238.
Szczegóły dotyczące Raciborskiego Festiwalu "Wiatraki" - dokładny program i sylwetki wszystkich gości - znaleźć można na internetowej stronie www.wiatraki.rosynant.pl
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H