I Raciborski Festiwal Podróżniczy "WIATRAKI"...

2004-11-16, Wtorek

I Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki" odbędzie się w dniach od 3 do 5 grudnia br. w Raciborzu. To spotkanie pasjonatów bliskich i dalekich podróży, ludzi oryginalnych, ciekawych i często bardzo znanych. Wśród wielu atrakcji festiwalu "Wiatraki", cykle spotkań z najwybitniejszymi podróżnikami, slajdowiska, filmy, a także Otwarte Zawody Wspinaczkowe
o Puchar Starosty Raciborskiego. Honorowy patronat nad "Wiatrakami" objęli Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Prezydent Raciborza Jan Osuchowski.

Pomysłodawcą i organizatorem I Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego "Wiatraki" jest Stowarzyszenie Artystów i Podróżników "Grupa Rosynant" z Raciborza. A oto idea festiwalu "Wiatraki":
"Każdy z nas nosi w sobie skrawek podróżnika, odkrywcy dalekich lądów, zdobywcy dziewiczych szczytów, rozległych mórz i dzikich dżungli... Koleje losu są jednak takie, że tylko nieliczni z nas wiążą swoje życie z podróżami, górami czy morzami na stałe. Pozostali oddają się swym pasjom podróżniczym od czasu do czasu, w miarę wolnego czasu; a jeszcze inni oglądają świat dzięki slajdom, filmom i zdjęciom tych pierwszych... Tworząc I Raciborski Festiwal Podróżniczy "Wiatraki" chcieliśmy zgromadzić w jednym miejscu i czasie ich wszystkich: exploratorów i stopowiczów, gawędziarzy i ich słuchaczy, alpinistów i wędrowców, odkrywców i podróżników, grotołazów, żeglarzy, ludzi z wiatrem we włosach..."

Wśród gości festiwalu znajdują się ludzie oryginalni, ciekawy, często bardzo znani - wybitni wspinacze, himalaiści, odkrywcy, żeglarze, utalentowani dziennikarze, reporterzy i fotografowie. Ludzie, których opowieści, slajdy i filmy są nie tylko o dalekich krainach, ale i o sile ducha, woli walki, chęci odkrywania i zdobywania. Wśród gości: David Kaszlikowski (najwybitniejszy i najbardziej utytułowany fotograf extremalny w Polsce i Europie - alpinizm, wspinaczka na wieżowce, himalaizm), Ryszard Pawłowski (himalaista), Michał Witkiewicz (Polski Klub Przygody - relacja z wyprawy TransAmerica), Krzysztof Wielicki (himalaista - wyprawa zimowa na K2), Marek Tomalik (rajdy samochodowe w outbacku australijskim - Radio Kraków), Dominik Baca (rajd turystyczny Paryż - Dakar 2003), Henryk Nowacki (współodkrywca najgłębszej jaskini świata - Lamperzhoffen) i inni.

W programie festiwalu "Wiatraki" przewidziano wiele ciekawych spotkań z najwybitniejszymi podróżnikami, explorerami i dziennikarzami podróżniczymi, a także slajdowiska, reportaże, filmy reportażowe, filmy długometrażowe o tematyce górskiej. W ramach festiwalu, w sobotę 4 grudnia br. rozegrane zostaną także Otwarte Zawody Wspinaczkowe o Puchar Starosty Raciborskiego.

Szczegółowy program I Raciborskiego Festiwalu Podróżniczego "Wiatraki" znaleźć można m.in. na internetowych stronach: www.wiatraki.rosynant.pl i www.powiatraciborski.pl.