I Festiwal Piosenki Europejskiej - zgłoszenia do 20 czerwca

2012-06-18, Poniedziałek
Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu i StrediskoVolneho Czasu w Opawie serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w I Festiwalu Piosenki Europejskiej. Festiwal ma formę przeglądu i jest adresowany do uczniów podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych, a także do wychowanków placówek oświatowo-wychowawczych i kulturalnych powiatu raciborskiego i obszaru opawskiego (Czechy). Koncert galowy odbędzie się na Zamku Piastowskim w Raciborzu 28 czerwca br. Honorowy patronat nad festiwalem objął Starosta Raciborski.

I Festiwal Piosenki Europejskiej

CELE:

- prezentacja umiejętności językowych, wokalnych dzieci i młodzieży,
- propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki,
- motywowanie do rozwijania uzdolnień muzycznych w tym; wokalnych,
- promocja szkół i placówek kulturalnych powiatu raciborskiego a także okresu opawskiego wspierających, uzdolnienia językowe i muzyczne dzieci
i młodzieży,
- integracja, wymiana doświadczeń na niwie edukacji muzycznej w tym wokalnej pomiędzy środowiskiem muzycznym powiatu raciborskiego i opawskiego.

KALENDARIUM FESTIWALU:

- 25 czerwca 2012r – eliminacje lokalne – Młodzieżowy Dom Kultury
w Raciborzu
- 26 czerwca 2012r – eliminacje lokalne – StrediskoVolneho Czasu w Opavie
- 27 czerwca 2012r - jednodniowe warsztaty wokalne prowadzone przez Adama Kosewskiego – trenera wokalnego drużyn programu TVP2 "Bitwy na głosy"
w tym drużyny Edyty Górniak,
- 28 czerwca 2012r, godz.9.00 – przesłuchania konkursowe – Zamek Piastowski w Raciborzu / D.K."STRZECHA" w Raciborzu
- 28 czerwca 2012r. – godz.18.00 – KONCERT GALOWY FESTIWALU- Zamek Piastowski w Raciborzu / D.K."STRZECHA" w Raciborzu

1. Konkurs jest adresowany do uczniów podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych, a także do wychowanków placówek oświatowo-wychowawczych i kulturalnych powiatu raciborskiego i obszaru opawskiego(Czechy).

Ustala się następujące kategorie wiekowe Konkursu:
- I kategoria wiekowa: 6- 10 lat
- II kategoria wiekowa: 11-15 lat
- III kategoria wiekowa: 16 – 20 lat

Konkurs jest imprezą otwartą i ma charakter przeglądu w kategorii soliści.

2. Każda z placówek typuje maksymalnie 5 reprezentantów danego nauczyciela muzyki w placówce lub szkole - do eliminacji lokalnych, które odbędą się w dniu 25 czerwca br. w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu i w dniu 26 czerwca br. w siedzibie StrediskaVolneho Casu w Opavie.

3. Do konkursu finałowego Festiwalu w dniu 28 czerwca 2012 .r zostanie zakwalifikowanych maksymalnie 40 wykonawców – zarówno reprezentantów powiatu raciborskiego jak i obszaru opawskiego.

4. Warunkiem udziału w konkursie jest przygotowanie dwóch piosenek ,
w tym:
- jedna piosenka w dowolnie wybranym języku europejskim, którego autorzy muzyki oraz tekstów są Europejczykami
- jedna piosenka w języku ojczystym.
Czas wykonania piosenek nie może przekroczyć 10 minut.

5. Zgłoszenie do eliminacji lokalnych terminie do 20 czerwca 2012. Karta zgłoszenia dostępna jest na stronie www.mdk-raciborz.pl
i w sekretariacie placówki. Zgłoszenie należy wypełnić i przesłać
na adres :
- strona polska:
Młodzieżowy Dom Kultury
Ul .Stalmacha 12

47-400 Racibórz
Tel / fax: 324152328
lub na adres e-mail: [email protected]

- strona czeska:
StrediskoVolneho Czasu w Opawie
Ul. Jaselska 4
74601 Opawa

lub na adres e- mail: [email protected]

z dopiskiem: I Festiwal Piosenki Europejskiej –zasięg międzynarodowy, Racibórz – 2012.
Do zgłoszenia należy dołączyć maszynopis tekstów piosenek w formacie A4 z podaniem tytułów i autorów piosenek.

6. Harmonogram występów w ramach eliminacji wokalnych oraz wszelkie informacje związane z Festiwalem podane będą na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. Kolejność występów podana przez organizatorów jest niezmienna.

7. Uczestnicy zgłaszają się na godzinę przed planowanym występem w ramach przesłuchań eliminacyjnych z płytką CD lub nośnikiem mp3 (plik audio, dopuszczalne są tylko półplaybacki) lub własnym instrumentem. Płytkę / mp3 dostarczają akustykowi na 10 minut przed występem. Płytę należy opisać, podając: nazwę szkoły/placówki, tytuły piosnek, imię/imiona i nazwiska wykonawców.

8. Nie dopuszcza się występów a cappella.

9. Umiejętności gry na instrumentach nie są oceniane.

10. Werdykt jury jest niepodważalny i ostateczny.

11. Ocena i nagrody:
- do oceny wykonawców organizator powoła jury, w składzie którego znajdą się min. nauczyciele języków obcych, przedstawiciel StrediskaVolnego Czasu w Opawie i zaproszeni muzycy,
- Jury oceniać będzie poprawność językową, dykcję, interpretację, walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru do wieku artysty oraz ogólny wyraz artystyczny.
- w wyniku przesłuchań jury może przyznać: I, II, III miejsce we wszystkich wyszczególnionych kategoriach wiekowych Konkursu oraz wyróżnienia.

12. Wszyscy uczestnicy Festiwalu otrzymają dyplomy uczestnictwa a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe.

Kontakt: Lucjan Gliwa - (strona polska)
mailowy: [email protected]
telefon: 32 4152328

Festiwal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia oraz z budżetu państwa.