Grupy producenckie w rolnictwie to szansa na rozwój...

2005-02-23, Środa
Wojewoda Waliszewski i Starosta Raciborski.Działające na rynkach Unii Europejskiej grupy producenckie dają szanse rozwoju w sektorze rolniczym. Do grupowania się producentów zachęcał w Raciborzu śląskich rolników Wicewojewoda Śląski Andrzej Waliszewski wraz ze Starostą Raciborskim Henrykiem Siedlaczkiem. Na rynkach UE działają od dawna grupy producenckie, w Polsce to nowość. Jak każda nieznana rzecz, budzi wiele pytań i wątpliwości. Stąd też Śląska Izba Rolnicza postanowiła zorganizować specjalne szkolenie dla śląskich rolników poświęcone tworzeniu grup producenckich.

Grupa producencka to swego rodzaju przedsiębiorstwo, w którego skład wchodzą drobni producenci. Zgrupowani razem mają jednak większą szansę na rozwój: "Grupy producenckie dają szanse dyktowania cen na rynku krajowym, jak i zagranicznym. To także możliwość otrzymywania aż przez 5 lat ze środków europejskich dotacji" - przekonywał Wicewojewoda Śląski Andrzej Waliszewski, - "Co ważne, dotacje mogą być przeznaczane zarówno na administracyjne cele związane z funkcjonowaniem grupy producenckiej, jak i na samą produkcję" - zachęcał wojewoda.

Obecnie w województwie śląskim działa wiele grup producenckich, ale nieformalnych. By skorzystać z unijnych dotacja, grupa musi zostać oficjalnie zarejestrowana.