Grand Prix III Festiwalu Piosenki Europejskiej dla reprezentantki z Niemiec

2014-06-09, Poniedziałek

Antonia Schwingel z partnerskiego powiatu Märkischer zdobyła Grand Prix III Festiwalu Piosenki Europejskiej, który w dniach 04.06.-07.06.2014 r. odbył się w Raciborzu. Podczas koncertu finałowego na scenie plenerowej Zamku Piastowskiego wokalistom akompaniowała Orkiestra Rozrywkowa Happy Big Band z Mysłowic pod dyrekcją Mirosława Kaszuby.

W festiwalu udział wzięli artyści z Polski, Niemiec oraz Czech. Przyznano nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej 15-17 lat I miejsce zajęła Daria Faraś z Kuźni Raciborskiej, II – Monika Domek z Nakła, III – Karine Demergi – powiat Märkischer (Niemcy).
W kategorii wiekowej 18-20 lat I miejsce zajął Jakub Tul z Raciborza, II - Anna Zając z Raciborza, III – Elżbieta Perkowska z Bielska-Białej.

Jury pod przewodnictwem Mirosława Kaszuby przyznało również 13 wyróżnień, w tym 5 wyróżnień specjalnych: Natalia Tul (Racibórz), Julia Georges (Racibórz), Jakub Dykowski (Orzesze), Joanna Kostka (Kuźnia Raciborska), Michalina Wituła (Pszczyna).

W ramach festiwalu uczestnicy wzięli udział w międzynarodowych warsztatach sztuki wokalnej, które prowadzili Hania Hołek - muzyk, wokalistka oraz manager Studia Nagraniowego Black Kiss Records w Warszawie oraz Błażej Grygiel – producent muzyczny i dziennikarz Radia TOK FM.

W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego niemieckich samorządów Powiatu Elbe-Elster i miasta Rendsburg.
Podczas Festiwalu w salach wystawienniczych Zamku Piastowskim w Raciborzu, w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury na Zamku Piastowskim, można było podziwiać wystawę "Tożsamość" prezentującą dzieła 19 twórców m.in. z powiatów Elbe-Elster, Maerkischer Kreis i powiatu raciborskiego.

Po raz drugi Festiwal, jako część projektu pt. "Młodzi mistrzowie. Warsztaty sztuki wokalnej oraz III Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury na Zamku Piastowskim w Raciborzu", był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Patronat nad Festiwalem sprawuje Starosta Raciborski Adam Hajduk.

ORGANIZATORZY:
- Powiat Raciborski
- Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu
- Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu
- Wojewoda Śląski
- Śląski Kurator Oświaty
- PKP CARGO S.A.

WSPÓŁPRACA ORGANIZACYJNA:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu
Pałac Młodzieży w Katowicach
Středisko volného času w Opawie
Fundacja Alchemia Sportu w Chorzowie