Grand Prix Festiwalu Piosenki Europejskiej dla reprezentanta Niemiec

2013-06-10, Poniedziałek

Christian Hoeper z Iserlohn w partnerskim powiecie Märkischer zdobył Grand Prix II Festiwalu Piosenki Europejskiej, który w dniach 05.06.-08.06.2013 r. gościł w Raciborzu. Koncert finałowy pod przewodnictwem zespołu muzycznego Adama Kosewskiego odbył się w sobotę na scenie Raciborskiego Centrum Kultury.

W festiwalu udział wzięli artyści z Raciborza, Śląska, Niemiec oraz Czech i Ukrainy. I miejsce zajęła Katarzyna Jankowiak z Dąbrowy Górniczej, II - Björn Tillmann z Iserlohn (powiat Märkischer), III - Jonas Gallin z Finsterwalde (powiat Elbe-Elster).

Jury pod przewodnictwem Ilony Kargul przyznało również 15 wyróżnień, w tym 3 wyróżnienia specjalne: za spójność stylistyczną - Natalia Świerczek (Racibórz), za wyjątkowe wrażenia artystyczne - Aleksandra Figurniak (Racibórz) oraz za osobowość sceniczną - Volodymyr Breus (Komsomolsk).

W wydarzeniu uczestniczyły także oficjalne delegacje z partnerskich dla Powiatu Raciborskiego samorządów tj. niemieckiego Powiatu Märkischer i ukraińskiego miasta Komsomolsk.

Uczestnicy zagraniczni, obok międzynarodowych warsztatów wokalnych, wzięli również udział w programie kulturalnym, który obejmował m.in. wizytę w Szkółce Kontenerowej w Nędzy, Nadleśnictwo Rudy Raciborskie oraz Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach.

Festiwal był częścią projektu pt. "Polifonia Europy - z Niemiec przez Polskę po Ukrainę. Festiwal Piosenki Europejskiej w ramach Międzynarodowego Tygodnia Kultury w Powiecie Raciborskim" współfinansowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli posłowie do Parlamentu Europejskiego:

Małgorzata Handzlik, prof. Jerzy Buzek i Bogdan Marcinkiewicz

Organizatorzy Festiwalu:
Powiat Raciborski
Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Kuratorium Oświaty w Katowicach
Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu

Współpraca organizacyjna:
Pałac Młodzieży w Katowicach
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach

Festiwal Piosenki Europejskiej odbył się przy wsparciu: