To już piąta impreza odbywająca na terenie powiatu raciborskiego, a zorganizowana w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego. Rok Polsko-Niemiecki 2005/2006 to wspólny projekt rządów obydwu państw, mający na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych i pogłębienie więzi między społeczeństwami obywatelskimi w Polsce i Niemczech. Przez rok - od maja 2005 do maja 2006 - w całym kraju odbywa się wiele przedsięwzięć w dziedzinie kultury, nauki, gospodarki i polityki.
W obchody Roku Polsko-Niemieckiego aktywnie włączył się również powiat raciborski. Obchody zainicjował, a także aktywnie uczestniczy w ich organizacji, Leonard Malcharczyk - członek Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, a zarazem członek Zarządu Powiatu Raciborskiego. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego i Starostwo Powiatowe w Raciborzu, wspólnie zorganizowali już wiele imprez o charakterze kulturalnym.
W sierpniu 2005 r. w Raciborskim Centrum Kultury koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Nadrenii Północnej Westfalii, a w Łubowicach wystąpiła grupa "Elbe-Jazz-Formation" i Raciborski Duet Irlandzki. Z kolei w listopadzie 2005 r. w kościele Św. Mikołaja w Raciborzu, w ramach IX Festiwalu Kompozytorów Śląskich, koncertowali Śląska Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Piotra Barona oraz Chór Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Krystyny Krzyżanowskiej-Łoboda. Zaś w lutym 2006 r. na deskach Raciborskiego Centrum Kultury wystawiony został spektakl pt. "Cholonek" wg Janoscha. Co ważne, wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, a zatem mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani mieszkańcy.
W ostatnią niedzielę, 19 lutego br., w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się już piąta z rzędu impreza w ramach obchodów Roku Polsko-Niemieckiego w powiecie raciborskim. Koncert pt. "Gala Wiedeńska" był propozycją dla miłośników muzyki klasycznej.
Podczas dwugodzinnego programu, Gliwicka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Piotra Barona zaprezentowała największe utwory J. Straussa I, J. Straussa II, F. Lehara i innych. Wystąpiła też solistka - Ewa Majcherczyk (sopran). Całość prowadzona była przez Piotra Barona w sposób lekki i humorystyczny. Prowadzący występ muzyków okraszał dowcipami z życia kompozytorów, duże wrażenie wywarła też gra na kowadle. Publiczność z entuzjazmem przyjmowała występ i aktywnie włączała się do wspólnej zabawy z muzykami.
Koncert zgromadził prawdziwe tłumy publiczności - sala widowiskowa RCK na 600 miejsc siedzących wypełniona była w całości, a wielu koneserów muzyki wiedeńskiej wysłuchało koncertu "na stojąco". Szacuje się, że publiczność liczyła około tysiąca osób.
Koncert sfinansowany został przez Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu i Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Organizacją zajął się Referat Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H