Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu organizacją pożytku publicznego...

2005-02-25, Piątek

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Takie postanowienie wydał Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego. Oznacza to, że każdy może wesprzeć działalność fundacji, przekazując 1 proc. należnego fiskusowi podatku za poprzedni rok podatkowy.

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu powstała 16 lutego 2004 r. Fundatorami są Powiat Raciborski oraz gminy Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik, a także Szpital Rejonowy w Raciborzu. Celem fundacji jest prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności poprzez wspieranie Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Do głównych celów fundacji należy:
- dbanie o dobry klimat społeczny wokół prowadzonej inwestycji mający utwierdzić władze centralne i wojewódzkie w zamiarze jak najszybszego zakończenia budowy;
- wspieranie i podejmowanie inicjatyw, które zmierzać będą do zakończenia inwestycji i pozwolą w pełni udostępnić nowy obiekt szpitalny;
- stymulowanie rozwoju bazy materialnej;
- finansowanie zakupów specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej;
- finansowanie prowadzonych przez Szpital programów celowych dla mieszkańców regionu działalności fundatorów;
- upowszechnianie i pomoc we wdrażaniu nowoczesnych metod badawczych i diagnostycznych;
- wspieranie inicjatyw zmierzających do podniesienia zdrowotności mieszkańców regionu.

Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów, subwencji osób prawnych, zbiórek i imprez publicznych przeznaczane są w całości na realizację zadań statutowych, gdyż Zarząd Fundacji oraz Komisja Rewizyjna wykonują swoje funkcje społecznie nie pobierając wynagrodzenia, a obsługę biurową Fundacji zapewnia Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

Na posiedzeniu niejawnym 21 lutego br. Sąd Rejonowy w Gliwicach X Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o nadaniu Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu statusu organizacji pożytku publicznego. W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej, wpłacając na rzecz organizacji pożytku publicznego (w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku) kwotę stanowiącą 1 proc. podatku należnego fiskusowi za poprzedni rok podatkowy. Oznacza to, że osoby zainteresowane wsparciem działalności Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu mogą jeszcze do 30 kwietnia br. wpłacić na konto fundacji kwotę stanowiącą 1 proc. należnego fiskusowi podatku za 2004 rok.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, od kwoty należnego podatku należy obliczyć 1%. O kwotę równą 1% pomniejszamy kwotę należną fiskusowi. Równowartość 1% wpłacamy przelewem bankowym lub przekazem pocztowym na konto Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, w terminie do 30 kwietnia br. z dopiskiem "Wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Dowód wpłaty należy przechowywać, podobnie jak inne dokumenty upoważniające do odliczeń podatkowych, przez okres 5 lat. W przypadku nadpłaty podatku, urząd skarbowy zwróci przekazaną sumę w ciągu 3 miesięcy od złożenia zeznania PIT.

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu posiada konto bankowe w Górnośląskim Banku Gospodarczym Oddział Racibórz nr:

08 1560 1140 0000 9090 0028 8668

Szczegółowe informacje o fundacji dostępne są na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl.