Europejskie Igrzyska Młodzieżowe 2012 w Rendsburgu

2012-07-12, Czwartek

24 lipca w Rendsburgu rozpoczną się VIII Europejskie Igrzyska Młodzieżowe 2012. Impreza potrwa do 27 lipca br. W spotkaniu po raz trzeci udział weźmie młodzież z terenu powiatu raciborskiego. Blisko 60-osobowa reprezentacja ziemi raciborskiej składa się z młodych artystów i sportowców. Niemieckie miasto Rendsburg to partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego.

Europejskie Igrzyska Młodzieżowe to cykliczna impreza, organizowana co cztery lata. W wydarzeniu uczestniczy głównie młodzież z miejscowości/regionów będących partnerami zagranicznymi Rendsburga. Do miasta przybędą przedstawiciele Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Norwegii, Holandii, Szwecji, Niemiec oraz Polski. Łącznie ok. 850 gości – muzyków, sportowców, tancerzy, aktorów.

Przez cztery dni, od rana do wieczora, w Rendsburgu odbywać się będą liczne imprezy sportowe i kulturalne. Wśród dyscyplin sportowych będzie można zobaczyć m.in. lekką atletykę, piłkę nożną, tenis stołowy, piłkę ręczną, pływanie, golf, koszykówkę, wioślarstwo, judo, czy badminton. W programie imprez kulturalnych na różnych scenach zlokalizowanych na terenie całego miasta zaplanowano liczne występy zespołów muzycznych, tanecznych oraz teatralnych. Ponadto młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach tematycznych.

W tegorocznych Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych powiat raciborski reprezentują:

w dziedzinie sportu:

- lekkoatleci, pływacy (MKS–SMS "Victoria" Racibórz);
- piłkarze (KP Unia Racibórz),
- piłkarki ręczne (UKS "Płomień" Pietrowice Wielkie),
- tenisistki (TKKF Rafako Racibórz),

a w dziedzinie kultury – grupa taneczna "Uśmiech" działająca przy Gminnym Zespole Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Tworkowie (gmina Krzyżanowice).

Do Rendsburga, z krótką dwudniową wizytą, przyjedzie także starosta raciborski.

Głównym celem Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych jest zaprezentowanie dorobku kulturalnego i sportowego partnerów. Młodzi ludzie uczestniczą w różnego rodzaju konkurencjach sportowych oraz wymieniają się doświadczeniami prezentując swój dorobek w dziedzinie muzyki i tańca. Na uwagę zasługuje także bardzo duże zaangażowanie społeczności lokalnej w przedsięwzięcie - znaczna część przybyłych do Rendsburga gości będzie przebywać właśnie u niemieckich rodzin.

Przypomnijmy. Rendsburg był pierwszą jednostką administracyjną, z którą Powiat Raciborski nawiązał nieoficjalną współpracę. Od 2004 r. to oficjalny partner naszego powiatu.

Trzymamy kciuki za naszą reprezentację!