Eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem

2005-03-16, Środa

Zakończyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Woda - Bezpieczeństwo - Ja". Konkurs, zorganizowany już po raz siódmy przez Komendę Główną PSP, ma na celu promocję wiedzy na temat zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży nad wodą. Na etap powiatowy konkursu wpłynęło 50 prac z placówek z terenu powiatu raciborskiego. Uroczyste podsumowanie tego etapu odbędzie się 17 marca br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu.

Konkurs rozgrywany jest w czterech grupach wiekowych - grupa młodsza (6-8 lat, szkoła podstawowa), grupa średnia (9-12 lat, szkoła podstawowa), grupa starsza (13-16 lat, gimnazjum) i grupa uczniów niepełnosprawnych. Konkurs przebiega w trzech etapach - gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ich przebieg koordynują wydziały zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich. W etapie centralnym, który rozstrzygnięty zostanie w maju br., udział weźmie 5 najlepszych prac z każdego województwa.

W etapie powiatowym na terenie powiatu raciborskiego udział wzięło 8 placówek, które nadesłały w sumie 50 prac. Jury w składzie: Stanisław Nawrocki (Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu), Elżbieta Biskup (Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu) i Agnieszka Chmielecka (artysta-plastyk, MDK w Raciborzu), postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

- grupa młodsza (6-8 lat): wyróżnienie otrzymała Anna Czarny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowie;
- grupa średnia (9-12 lat): I miejsce zajęła Anna Szczotok z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie, wyróżnienie otrzymała Agnieszka Kudela z ZSP w Borucinie;
- grupa starsza (13-16 lat): I miejsce zajęła Sandra Czogała z ZSO w Grzegorzowicach, wyróżnienie otrzymała Ksenia Cierpisz z ZSO w Szonowicach;
- grupa - uczniowie niepełnosprawni: I miejsce zajął Sebastian Staszak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rudach, II miejsce Łukasz Goly z SOSW w Rudach, III miejsce Grzegorz Dobrzyński z SOSW w Rudach, a wyróżnienia otrzymali także wychowankowie SOSW w Rudach - Roman Sycz i Sebastian Staszak.

Uroczyste podsumowanie eliminacji powiatowych odbędzie się 17 marca br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy. Początek uroczystości o godz. 11.00. Wyróżnione i nagrodzone prace z terenu powiatu raciborskiego przekazane zostaną Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Woda - Bezpieczeństwo - Ja" już po raz siódmy zorganizowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Celem konkursu jest pokazanie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Celem edukacyjnym jest uświadomienie dzieciom i młodzieży przyczyn występowania zagrożeń, szczególnie związanych z wodą, i wyrobienie możliwie skutecznych umiejętności zachowania się podczas ich wystąpienia.