Elektroniczne ucho Tomatisa nauczy słuchania...

2006-04-28, Piątek

Sprzęt Tomatisa dotychczas nie był dostępny na Śląsku. Dzieci mogły korzystać z terapii w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, jednak musiały długo czekać na bezpłatną terapię (najbliższe terminy to 2008 rok). Cała terapia metodą Tomatisa składa się z 5 cykli, a jeden cykl to 10 seansów, każdy po 1,5 godziny.

Specjalistyczny sprzęt do prowadzenia diagnozy i terapii metodą Tomatisa zakupiony został przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach realizacji projektu "Dostawa i instalacja sprzętu do prowadzenia zajęć metodą Tomatisa w szkołach specjalnych i integracyjnych oraz w oddziałach integracyjnych w szkołach ogólnodostępnych", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało sprzęt nieodpłatnie dla 200 polskich szkół.

Sprzęt otrzymał też Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu. Ministerstwo Edukacji i Nauki, oprócz sprzętu, sfinansowało też szkolenie dla nauczyciela prowadzącego terapię. Na razie terapią Tomatisa objęci zostaną tylko uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, a docelowo dzieci z terenu Raciborszczyzny wymagające tego typu terapii. Terapia metodą Tomatisa już przynosi efekty. - Dla przykładu u ucznia, u którego zdiagnozowano znaczną nadpobudliwość, po pierwszym cyklu czas koncentracji wydłużył się. Chłopiec jest też bardziej wyciszony - mówi Ewa Konopnicka, dyr. ZSS w Raciborzu.

Elektroniczne ucho, bo tak zwany jest też sprzęt do prowadzenia zajęć metodą Tomatisa, kosztuje 240 tys. zł. Ma pomóc dzieciom, które nie radzą sobie z czytaniem i pisaniem, mają problemy z koncentracją i nadpobudliwością, mają kłopoty z komunikowaniem się (m.in. jąkanie) w pokonaniu ich dysfunkcji.
Alfred Tomatis, twórca terapii przy pomocy elektronicznego ucha, a zarazem znany francuski laryngolog, jako pierwszy zauważył, że istnieje duża różnica między słyszeniem a słuchaniem.
- Słuchanie angażuje nasz mózg i wymaga aktywności. Słyszenie jest więc funkcją, która zależy od stanu narządu słuchu, zaś słuchanie to umiejętność, która rozwija się przez całe życie człowieka - tłumaczy Bartosz Białas, nauczyciel i terapeuta w ZSS w Raciborzu. - Podczas terapii dziecko słucha muzyki (chorały gregoriańskie lub utwory Mozarta) przetworzonej przez ucho elektroniczne na częstotliwość, którą odbierają receptory w mózgu, odpowiedzialne za np. jąkanie czy też inne dysfunkcje. Dzięki temu receptory te uaktywniają się. Terapia Tomatisa od wielu lat skutecznie jest stosowana w Europie Zachodniej - dodaje Bartosz Białas.

Uroczyste otwarcie gabinetu terapii metodą Tomatisa w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu odbędzie się 4 maja br. o godz. 10.00. Podczas uroczystości zaprezentowana zostanie w praktyce terapia Tomatisa, omówione zostaną też jej założenia.

wszystkie
początek strony