Ustawowy Dzień Pracownika Socjalnego jest formą wyróżnienia pracowników służb społecznych, dostrzeżenia ich roli i znaczenia ich służby dla społeczeństwa oraz sposobem promowania zawodu pracownika socjalnego.
Do zadań pracownika socjalnego należy: wspomaganie osób i rodzin wymagających pomocy w osiągnięciu możliwie pełnej aktywności społecznej; współdziałanie z grupami i społecznościami lokalnymi, mające na celu rozwijanie w nich zdolności do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów; organizowanie różnorodnych form pomocy, a także udział w rozwijaniu infrastruktury odpowiadającej zmieniającym się potrzebom społecznym; zapobieganie procesowi marginalizacji osób i grup, a także przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom w środowisku lokalnym.
Zawód pracownika socjalnego stawia przed osobami go wykonującymi duże wymagania.
Od pracownika socjalnego wymaga się określonych cech osobowości oraz odpowiedniej postawy etycznej, bowiem oczekiwania społeczne wobec pracowników socjalnych są bardzo duże. Zdolność rozumienia drugiego człowieka, głęboka życzliwość i wrażliwość, budzenie zaufania, tolerancyjność, umiejętność poszanowania godności każdego człowieka oraz solidaryzowanie się z ludźmi potrzebującymi i cierpiącymi - oto cechy i umiejętności dobrego pracownika socjalnego.
Jednocześnie zawód ten wymaga dobrej kondycji psychicznej, odporności i umiejętności odpowiedniego zdystansowania się do problemów społecznych i różnych sytuacji z jakimi styka się pracownik socjalny podczas swojej codziennej pracy.
Wymienione wymagania i charakter pracy wydają się być jedną z przyczyną braków kadrowych w placówkach świadczących pomoc społeczną.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H