Drugie spotkanie konsultacyjne nt. koncepcji reorganizacji szkolnictwa zawodowego

2015-03-13, Piątek

Dzisiaj w Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyło się kolejne z zaplanowanych spotkań konsultacyjnych dotyczących koncepcji reorganizacji szkolnictwa zawodowego w powiecie raciborskim. Przedstawiciele władz samorządowych spotkali się ze środowiskami Zespołu Szkół Mechanicznych oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu. Placówki te, zgodnie z koncepcją, planuje się połączyć w jedno centrum.

Powiat Raciborski reprezentowali starosta raciborski Ryszard Winiarski, wicestarosta Marek Kurpis, członek zarządu powiatu Andrzej Chroboczek, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Adrian Plura. O szczegółach koncepcji reorganizacji, jej przyczynach, założeniach i szansach jakie stwarza informował wicestarosta. Propozycji wysłuchało ponad 60 przedstawicieli obu placówek.

Wicestarosta M. Kurpis, tak jak podczas wczorajszego spotkania konsultacyjnego ze środowiskami Zespołów Szkół Ekonomicznych, Zawodowych oraz Budowlanych i Rzemiosł Różnych, przedstawił i omówił prezentację.

Stworzenie drugiego CKZiU przy ul. Zamkowej o charakterze mechaniczno-elektrycznym oznaczałoby, że wszystkie szkoły wchodzące dotychczas w skład ZSM i CKU staną się szkołami jednej placówki. W ślad za szkołami do centrum przeniesieni zostaną nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi.

Proponowany harmonogram działań w centrum obejmuje:
- budowę, przebudowę, remont laboratoriów dydaktycznych i pracowni praktycznej nauki zawodu,
- zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych i pracowni praktycznej nauki zawodu (w tym zakup wyposażenia dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. mebli),
- przebudowę i doposażenie dwóch pracowni obróbki skrawaniem i CNC oraz przebudowę i remont pracowni ogólnobudowlanej.

Po prezentacji wicestarosta odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Nauczyciele pytali o kwestie związane m.in. ze zmianą pracodawcy, etatami dyrektorów, wicedyrektorów, pracowników administracji i obsługi, z funkcjonowaniem Centrum Kształcenia Praktycznego, pracowniami budowlanymi w obecnym CKU. Nauczyciele dopytywali także o arkusze organizacyjne i możliwość uzupełniania etatów w pozostałych szkołach podległych Powiatowi.

W sprawie zachowania miejsc pracy wicestarosta przekazał, że w przypadkach niektórych nauczycieli w maju mogą nastąpić redukcje wymiaru zatrudnienia. Może to być spowodowane mniejszym niż w latach ubiegłych naborem do klas pierwszych. Jednak utworzenie centrów stworzy szansę utrzymania i/lub uzupełnienia etatów. Poinformował uczestników spotkania, że przeniesienie pracowników obu placówek odbędzie się na zasadach art. 23’ Kodeksu pracy. Ponadto zapewnił, że Powiat jako organ prowadzący zobliguje dyrektorów pozostałych szkół do wzajemnej współpracy w przypadku zaistnienia potrzeby uzupełnienia etatu przez nauczycieli.

Wicestarosta poinformował, że zmiany dotyczyć będą dyrektorów i wicedyrektorów. Na stanowiska tych pierwszych ogłoszone zostaną konkursy. Wybrani kandydaci zadecydują w jaki sposób będą kierować jednostką i dobiorą swoich zastępców. Proponowane zmiany nie wpłyną na tegoroczne nabory. Będą one realizowane zgodnie z przyjętymi planami naborowymi na rok szkolny 2015/2016.

W kwestii dalszego funkcjonowania CKP wicestarosta zaznaczył, że będzie ono działać, jednakże zakres jego funkcjonowania będzie ograniczony.

W przyszłym tygodniu odbędzie się pięć spotkań w każdej z pięciu placówek.

Prezentacja koncepcji reorganizacji jest dostępna na: https://www.powiatraciborski.pl/edukacja/Koncepcja_reorganizacji_szkol.html