Władza i ekonomia. Okresy prosperity gospodarczej ziemi raciborskiej w aspekcie jej wielonarodowości (1200-1918) to tytuł wykładu wygłoszonego w raciborskim Zamku 27 marca br. przez Grzegorza Wawocznego w ramach nowego projektu pt. "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin". Mowa była m. in. o przodkach dzisiejszych Belgów i Holendrów – założycielach Raciborza, roztropnych Piastach i władzach miasta w XIX wieku, chciwych rzeźnikach, wygnaniu Żydów, raciborskim imperium tytoniowym oraz rodzinie von Ratibor.
Następne spotkanie odbędzie się już 17 kwietnia (wtorek) o godz. 17:00 w Auli Gimnazjum nr 3 przy ulicy Żorskiej 2 w Raciborzu i zostanie poświęcone "Kultowi Św. Jana Nepomucena na trójkulturowym polsko-niemiecko-czeskim pograniczu ziemi raciborskiej". Tym razem wykład wygłoszą Ewa Koczwara i Ewa Kuźnik.
Projekt jest finansowany ze środków zwrotnych Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, pochodzących z wcześniejszych dotacji Rządu Republiki Federalnej Niemiec. Jego głównymi celami jest przełamywanie meandrów historii dawnych niemieckich, a dziś polskich ziem, wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej oraz wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką.
W ramach inicjatywy odbędzie się seria 7 spotkań i odczytów wraz z dyskusją, poświęconych tematom, dotyczącym historii, tradycji, dziedzictwu kulturowemu powiatu raciborskiego. Do udziału w charakterze referentów zaproszono zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się historią, jak również historyków-amatorów.
Projekt realizują Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej z siedzibą w Gliwicach.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H