Dożynkowe Korony!

2024-08-30, Piątek
Dożynkowe Korony!

Za nami powiatowo-gminne święto plonów, które w tym roku miało miejsce w Raciborzu-Brzeziu.

Jak nakazuje tradycja odbyła się uroczysta Msza św. w kościele pw. ś. Mateusza i Macieja w Brzeziu
w intencji rolników, barwny korowód dożynkowy oraz festyn.

Nie sposób pominąć faktu, że odłącznym elementem tradycji obchodów dożynkowych jest przygotowanie koron dożynkowych. Ich wykonanie niejednokrotnie wiąże się długim procesem gromadzenia potrzebnych materiałów, taki jak kłosów zbóż, ziaren oraz kwiatów, które we wprawnych rękach pań z kół gospodyń wiejskich potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Kunszt wykonania o raz widoczny gołym okiem ogrom pracy włożony w „plecenie” koron dożynkowych może każdego obserwatora niejednokrotnie wprawić w zachwyt.

Podczas tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych w Raciborzu, w dzielnicy Brzezie zaprezentowano 8 koron reprezentujących każdą z gmin powiatu raciborskiego oraz zorganizowano konkurs na najpiękniejszą z nich. Po długiej dyskusji komisja konkursowa uznała, że tytuł najpiękniejszej w tym roku przypadnie koronie dożynkowej reprezentującej Gminę Kornowac,
a wykonanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kobyli.

Na scenie dożynkowej nastąpiło też uroczyste podziękowanie dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich
z terenu powiatu raciborskiego, zaangażowanych w wykonanie przepięknych koron oraz przekazanie ufundowanych przez organizatorów nagród dla zwycięzców konkursu. Nagrodę z rąk starosty raciborskiego Grzegorza Swobody oraz zastępcy prezydenta Miasta Racibórz Michała Kuligi odebrały panie reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich w Kobyli, na czele z sołtysem Kobyli Janem Zaczykiem.

Jak co roku organizatorami wydarzenia była jedna z gmin powiatu raciborskiego (w tym roku Gmina Racibórz) oraz Powiat Raciborski.

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!