Dofinansowania z PFRON w ramach

2005-01-11, Wtorek

Wnioski o dofinansowanie zadań w ramach "Programu wyrównywania różnic między regionami" finansowanego ze środków PFRON mogą składać w Starostwie Powiatowym w Raciborzu pracodawcy, a także gminy oraz fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.

W powiecie raciborskim istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach obszaru C programu (tj. zwrot pracodawcom kosztów wyposażenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych odpowiednio do ich potrzeb i możliwości) oraz obszaru D (tj. likwidację barier transportowych poprzez zakup lub przystosowanie pojazdów do przewozu osób niepełnosprawnych).

Beneficjentami programu mogą być:
- w ramach obszaru C - pracodawcy, którzy przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudnią osoby niepełnosprawne bezrobotne lub poszukujące pracy i niepozostające w zatrudnieniu, skierowane do pracy przez powiatowy urząd pracy.
- w ramach obszaru D - gminy oraz fundacje, stowarzyszenia lub inne organizacje społeczne, których statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawna.

Maksymalna wysokość dofinansowania projektów wynosi:
- w ramach obszaru C - 12-krotność przeciętnego wynagrodzenie na każde wyposażone nowe stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej odpowiednio do jej potrzeb i możliwości, ale nie więcej niż 23 tys. zł. na każde stanowisko. W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą intensywność pomocy nie może przekroczyć warunków określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, dla pomocy regionalnej;
- w ramach obszaru D - 75 % kosztów zakupu pojazdu lub 90 % kosztów przystosowania pojazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych, z tym że dofinansowanie nie może przekroczyć:
a) 92 tys. zł. dla samochodów osobowych, zwanych dalej "mikrobusami", które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
b) 80 tys. zł. dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej "mikrobusami", które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi,
c) 250 tys. zł. dla autobusów, z zastrzeżeniem lit.d,
d) 100 tys. zł. w przypadku autobusów komunikacji miejskiej.

Szczegółowe zasady realizacji programu dostępne są na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl. Wzór wniosku dostępny będzie od dnia 17 stycznia 2005 r. na stronie internetowej powiatu raciborskiego www.powiatraciborski.pl. Wnioski należy składać w Starostwie Powiatowym w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6, w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2005 r. Dodatkowych informacji udziela Referat Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Raciborzu, tel. 415 44 08 wew. 308.