"Dni Eichendorffa" w Raciborzu...

2004-09-02, Czwartek

Pomnik Eichendorffa w Raciborzu.Obchody 10-lecia odsłonięcia w Raciborzu pomnika znanego niemieckiego poety doby romantyzmu Josepha von Eichendorffa, odbędą się w dniach od 3 do 5 września br. Główne uroczystości, z udziałem m.in. Księcia Raciborskiego Franza Albrechta Metternicha Sandora oraz polskich i niemieckich parlamentarzystów, odbędą się w Raciborzu 4 września br. "Dniom Eichendorffa" towarzyszyć będą dwie ważne imprezy: spotkanie poświęcone perspektywom współpracy polsko-niemieckiej w przyszłości oraz konferencja naukowa. Honorowy patronat nad konferencją objął Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Zorganizowanie obchodów 10 rocznicy odsłonięcia w Raciborzu pomnika poety Josepha von Eichendorffa ma wielkie znaczenie dla ziemi raciborskiej i jej mieszkańców. Ma na celu przypomnienie wydarzenia z 4 września 1994 roku, które stanowiło swoisty gest polsko-niemieckiego pojednania. Uroczystość odbiła się wówczas szerokim echem zarówno w kraju, jak i zagranicą (głównie w Niemczech) - porównywana była do pojednania w Krzyżowej i komentowana jako swoisty symbol nowego wymiaru stosunków polsko-niemieckich na Górnym Śląsku.

W obchodach udział wezmą niemieccy i polscy posłowie, Książę Raciborski Franz Albrecht Metternich Sandor oraz delegacje z Niemiec. Organizatorzy "Dni Eichendorffa" (Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego, Sejm RP i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach) mają nadzieję, że obchody 10-lecia tego wydarzenia staną się przyczynkiem do ożywienia stosunków polsko-niemieckich, a jednocześnie będą symbolem dla całej zjednoczonej Europy, że wzajemne relacje winny być budowane na fundamencie wspólnej historii, na której kartach (oprócz tragicznych wydarzeń) znajdują się także ślady ludzkiej działalności, mogące stać się pretekstem zwaśnionych narodów do współistnienia w przyjaźni.

"Dni Eichendorffa" rozpoczną się w piątek 3 września br. przyjazdem uczestników obchodów. Główne uroczystości odbędą się natomiast w sobotę 4 września br. Rozpocznie je o godz. 8.30 msza św. w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu (Rynek). Po nabożeństwie, około godz. 10.15, uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik Eichendorffa w Raciborzu, gdzie wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia. O 11.30 w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz rozpocznie się spotkanie poświęcone perspektywom współpracy polsko-niemieckiej w przyszłości, z udziałem m.in. polskich i niemieckich parlamentarzystów. W godzinach od 14.00 do 18.00 na raciborskim Zamku odbywać się natomiast będą występy zespołów artystycznych ziemi raciborskiej. Zaś o 15.00 w Muzeum raciborskim rozpocznie się konferencja naukowa (pod honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP Włodzimierza Cimoszewicza) zatytułowana "Integracja Europy na pograniczu trzech kultur - twórczość i postać Josepha von Eichendorffa oraz ich wpływ na proces integracji". Na zakończenie konferencji, około godz. 19.00, jej uczestnicy przejadą do Łubowic, gdzie zwiedzą m.in. Izbę Pamięci im. Eichendorffa. W drugim dniu obchodów, w niedzielę 5 września br., w Kościele WNMP w Raciborzu o godz. 9.00 rozpocznie się msza św., po której odbędzie się spotkanie uczestników obchodów podsumowujące "Dni Eichendorffa".

Patronat medialny nad obchodami "Dni Eichendorffa" sprawują: Radio Vanessa 100,3 FM, "Tygodnik Nowiny Raciborskie", Raciborski Portal Internetowy "www.raciborz.com.pl" i Tygodnik Śląski "Schlesisches Wochenblatt".

O pomniku Josepha von Eichendorffa w Raciborzu...
Pomnik poety Josepha von Eichendorffa po raz pierwszy odsłonięty został w 1909 r., z inicjatywy Męskiego Związku Śpiewaczego "Biesiada Śpiewacza 1834 Racibórz". Obelisk nie przetrwał jednak II wojny światowej.
Staraniem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego i władz miasta Raciborza, w roku 1994 w Raciborzu stanęła replika pomnika poety wykonana przez Jerzego Lattona, rzeźbiarza z Krzyżanowic.

O Jospehie von Eichnedorffie...
Joseph von Eichendorff urodził się w Łubowicach koło Raciborza 10 marca 1788 r. - zmarł w Nysie 26 listopada 1857 r.). Był znaczącym poetą niemieckim epoki romantyzmu. Studiował prawo. Brał udział w wojnach napoleońskich przeciw Francji. Następnie był urzędnikiem państwa pruskiego.
Dzieła Eichendorffa odznaczają się optymistycznym powiązaniem z przyrodą, na przykład wiersz "Mondnacht". W noweli Z życia nicponia (1826) opowiada o prawie naiwnym młodzieńcu, który - zamiast pracować - woli raczej wędrować po kraju i ostatecznie znajduje spełnienie w początkowo nieszczęśliwej miłości. Twórczość Eichendorffa jest romantycznie religijna, miejscami z tendencjami do panteizmu, jednak osadzonym w tradycji chrześcijańskiej.

wszystkie
początek strony