DEKADA WSPÓŁPRACY UCZCZONA

2022-10-03, Poniedziałek
 
10 LAT PARTNERSTWA w miniony piątek 30 września 2022 r. na Zamku Piastowskim w Raciborzu świętowały powiaty Raciborski i niemiecki Elbe-Elster.

W uroczystości udział wzięły delegacje reprezentujące pozostałych „partnerów” Powiatu Raciborskiego, a także zaprzyjaźniony od dawna Powiat Nakielski. Nie zabrakło też dawnych włodarzy powiatu raciborskiego.

- Udane partnerstwo zależy od dwóch rzeczy - od znalezienia właściwego partnera i od bycia właściwym partnerem. Myślę, że 10 lat współpracy Powiatu Raciborskiego i powiatu Elbe-Elster jest dowodem na to, że wszyscy, którzy w tym czasie mieli okazję ze sobą współpracować na rzecz tego partnerstwa, po prostu byli właściwymi ludźmi na właściwym miejscu (…). Życzę nam i wszystkim mieszkańcom naszych powiatów, by takich ludzi nigdy nie brakowałotak starosta raciborski GRZEGORZ SWOBODA zakończył swoją jubileuszową przemowę otwierajacą uroczystość.

W dalszej kolejności głos zabrali starosta powiatu Elbe-Elster CHRISTIAN HEINRICH-JASCHINSKI, starosta Märkischer Kreis MARCO VOGE, radny miasta Rendsburg FRITJOF WILKEN, starosta nakielski TADEUSZ SOBOL, a także zaproszony na scenę przez starostę Swobodę były starosta raciborski ADAM HAJDUK, który w 2012 r. wspólnie z obecnym starostą Elbe-Elster podpisał oficjalne porozumienie o współpracy.

Wszyscy podkreślali jak wiele przez ten czas udało się razem osiągnąć, ilu połączyć ludzi i jak wartościowa, po niezwykle bolesnej przeszłości, którą naznaczyła wojna, jest polsko-niemiecka przyjaźń, a także jak bardzo korzystają na tym partnerstwie mieszkańcy - uczniowie, nauczyciele, eksperci od polityki, rolnictwa, biznesu i ochrony zdrowia oraz pasjonaci sportu, sztuki i kultury. Przypomniano m.in. jak wiele zrealizowano wspólnych przedsięwzięć z ich udziałem i jak wiele rozwiązań podpatrzonych u swojego sąsiada zainspirowało do podobnych działań na własnym podwórku.

Nie pominęto także kwestii wspólnych wartości, których filarem jest Unia Europejska i jak ważna jest międzynarodowa zgoda, bo to ona zapewnia nam bezpieczeństwo (wyraża ją także rzeźba dłoni w serdecznym uścisku, którą Powiat Raciborski podarował powiatowi Elbe-Elster). Zwrócono uwagę, że wciąż należy traktować priorytetowo regularne spotkania grup kulturalnych i młodzieżowych, bo to daje nadzieję, że przyszłość naszych stosunków partnerskich zostanie oddana w dobre ręce.

- Bliskie partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma powiatami jest podstawą do podjęcia wysiłków, aby Europa mogła się wspólnie rozwijać. W ten sposób wnosimy nasz wkład w budowę silnej i zjednoczonej Europy. Przyjaźń i dobre sąsiedztwo mogą pogłębiać się wyłącznie wtedy, gdy ludzie zbliżają się do siebie, rozmawiają ze sobą i wzajemnie rozumieją – zapewniał starosta powiatu Elbe-Elster, Christian Heinrich-Jaschinski, dodając jak bardzo jest dumny z tego, że udało się zbudować tak solidne partnerstwo.

Postawiono również retoryczne pytanie, czy w czasie trwającej na wschodzie okrutnej wojny, wypada świętować? Przekonywano jednak, że kiedy znowu w Europie musimy mierzyć się ze strachem o spokojną przyszłość, nasze stanowiska powinny być jeszcze bardziej wyraźne i przy każdej możliwej okazji należy oddawać hołd tej przyjaźni.

Ważnym punktem programu było również podpisanie odnowionej wersji Aktu Partnerstwa czyli oświadczenia o woli kontynuacji współpracy. Tłumacząca na dwa języki i prowadząca uroczystość ANITA PENDZIAŁEK zapowiedziała, że konieczna jest do tego zgoda obu włodarzy, po czym żartobliwie przyznała, że jak dotąd nie odnotowała żadnych uwag i wątpliwości, więc zaprosiła starostów Swobodę i Jaschinskiego do stołu z przygotowanymi do złożenia podpisów dokumentami.

W części artystycznej wystąpili ELARA CLASSCIC TRIO, raciborzanin JANEK GÓRKA oraz pochodząca z Ukrainy, ale mieszkająca od niedawna we Wrocławiu, IRYNA KNIAZIEVA. Obecność tej ostatniej artystki miał również związek z przesłaniem, jakie towarzyszyło uroczystości. Umieszczona na upominkach dla zaproszonych gości sentencja „Za wolność i pokój” to solidarnościowy gest w stronę Ukrainy oraz partnerskiego miasta powiatu raciborskiego, Horishni Plavni, którego przedstawiciele ze względu na dramatyczną sytuację w swoim kraju nie pojawili się na jubileuszu. Chodziło o symboliczne wsparcie bohaterkiej postawy całego narodu, broniącego swojej niepodległości, a wyrażały je również okolicznościowe buttony z logotypem jubileuszu w barwach ukraińskiej flagi, które przypięli sobie wszyscy obecni na uroczystości goście.

Obchody jubileuszu tradycyjnie nie kończyły się wyłącznie na oficjalnej ceremonii. Zagraniczni goście wypili słynną kawę w „Piotrusiu”, którą oczywiście byli zachwyceni, z radnym powiatowym TOMASZEM COFAŁĄ zwiedzili odremontowany budynek Sądu Rejonowego w Raciborzu, uczestniczyli w zorganizowanym przez POWIATOWE CENTRUM SPORTU spływie kajakowym oraz zajrzeli w ciemne i tajemnicze zakamarki ruin pałacu w Sławikowie, gdzie o odpowiedni klimat zadbała młoda wirtuozka gitary z Nędzy, MARTYNA WIESNER.

 

wszystkie
początek strony