Do mieszkańców Śląska z apelem o godne uczczenie tej rocznicy zwrócił się Zarząd Okręgu Śląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Katowicach:
"Mieszkańcy Śląska! 62 lat temu Warszawa, miasto nieugięte i nieujarzmione, stanęła do heroicznego, samotnego, śmiertelnego boju o swą godność i cześć, o honor milionów Polaków. Bój ten poprzedziły walki 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, operacja "Ostra Brama", czyli walki o Wilno, walki w Lublinie i Lwowie, nad Sanem, Wisłą i na Podlasiu. Nie grały im surmy bojowe, gdy 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, godzinie "W", ruszyli do ostatecznej rozprawy z hitlerowskim najeźdźcą, by "Polska powstała, by żyć". Dziś w wolnej Polsce uczcijmy Ich pamięć, gdy 1 sierpnia zawyją syreny. O godz. 17.00 na ich dźwięk zatrzymaj swój krok, samochód, tramwaj. Na moment przystań i oddaj hołd Ich cieniom. Może i Ty położysz kwiatek pod polskim pomnikiem w Twoim mieście? /.../.
Powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. W zamyśle jego organizatorów - Armii Krajowej miało być błyskotliwym sukcesem akcji zbrojnego i politycznego opanowania stolicy przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Była to ostatnia szansa odwrócenia dramatycznego w skutkach biegu wydarzeń militarnych i politycznych, jakie niosły z sobą zwycięstwa Armii Czerwonej i polityczne zamiary Stalina wobec Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. Powstanie warszawskie miało stanowić akt szczytowy w walce o Polskę wolną, całą i niezawisłą. Przyniosło zagładę miasta. Było najdłuższym powstaniem wielkiego miasta w całej okupowanej w latach drugiej wojny światowej Europie. W dziejach polskich powstań narodowych - od insurekcji kościuszkowskiej 1794 r. poczynając - najtragiczniejsze i o najtrwalszych skutkach.
Na podst. informacji Biura Prasowego Wojewody Śląskiego
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H