Blisko 4 tys. zł. już na koncie Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu z tytułu przekazania 1 proc. należnego podatku...

2005-03-22, Wtorek

68 osób wsparło dotychczas działalność Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, przekazując 1 proc. należnego fiskusowi podatku za 2004 rok. Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego, co oznacza to, że każdy może wesprzeć ją przekazując 1 proc. podatku.

Łączna kwota wpłat na konto Fundacji, z tytułu przekazania 1 proc. podatku za 2004 rok, wynosi ponad 3 tys. 750 zł. (stan na dzień 18.03.2005 r.). Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, jako Przewodniczący Zgromadzenia Fundatorów Fundacji, serdecznie dziękuje wszystkim za dokonywane wpłaty i zachęca do dalszych: "Liczy się każdy grosz, każda złotówka. Zachęcam wszystkich zainteresowanych do wsparcia Fundacji. Istotne są nawet najmniejsze wpłaty, które też odnotowujemy. Dziękuję wszystkim darczyńcom oraz osobom, które zachęcają innych do dokonywania wpłat na rzecz Fundacji" - mówi Henryk Siedlaczek.

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu pod koniec lutego br. uzyskała status organizacji pożytku publicznego. W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej, wpłacając na rzecz organizacji pożytku publicznego (w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia każdego roku) kwotę stanowiącą 1 proc. podatku należnego fiskusowi za poprzedni rok podatkowy. Oznacza to, że osoby zainteresowane wsparciem działalności Fundacji mogą jeszcze do 30 kwietnia br. wpłacić na konto fundacji kwotę stanowiącą 1 proc. należnego fiskusowi podatku za 2004 rok.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, od kwoty należnego podatku wystarczy obliczyć 1%. O kwotę równą 1% pomniejszamy kwotę należną fiskusowi. Równowartość 1% wpłacamy przelewem bankowym lub przekazem pocztowym na konto Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, w terminie do 30 kwietnia br. z dopiskiem "Wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego zgodnie z art. 27d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych". Dowód wpłaty należy przechowywać, podobnie jak inne dokumenty upoważniające do odliczeń podatkowych, przez okres 5 lat. W przypadku nadpłaty podatku, urząd skarbowy zwróci przekazaną sumę w ciągu 3 miesięcy od złożenia zeznania PIT.

Fundacja posiada konto bankowe w Górnośląskim Banku Gospodarczym Oddział Racibórz nr: 08 1560 1140 0000 9090 0028 8668. Szczegółowe informacje o fundacji dostępne są na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu powstała 16 lutego 2004 r. Jej fundatorami są Powiat Raciborski oraz gminy Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik, a także Szpital Rejonowy w Raciborzu. Celem Fundacji jest prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności poprzez wspieranie Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów, subwencji osób prawnych, zbiórek i imprez publicznych przeznaczane są w całości na realizację zadań statutowych, gdyż Zarząd Fundacji oraz Komisja Rewizyjna wykonują swoje funkcje społecznie nie pobierając wynagrodzenia, a obsługę biurową Fundacji zapewnia Starostwo Powiatowe w Raciborzu.