W dniach od 7 do 11 września „Światowa Federacja Sportu Polonijnego”, Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku, Sanktuarium Szczyrkowskiej Wspomożycielki i Królowej Beskidów, Stowarzyszenie „Światowe Igrzyska Polonijne - Polonia Austria”, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Stowarzyszenie „Zbója Szczyrku”, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława w Polsce, UM Szczyrk i UM Andrychów organizują „Bieg upamiętniający 333. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej i 1050. Rocznicę Chrztu Polski”. Sztafeta biegowa w piątek 9 września zawita również na Zamek Piastowski w Raciborzu około godz. 18:30.
Poprzednie edycje pokazały wspaniałą płaszczyznę współpracy różnych środowisk na gruncie religijnym, sportowym oraz historycznym, ożywiając m.in. działania w zakresie pozyskania wiedzy na temat miejsc upamiętniających przemarsz wojsk Jana III Sobieskiego.
Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wydarzeniem z historią w tle i nie jest imprezą ani komercyjną ani typowo sportową, udział w nim ma charakter honorowy. Ma on przypomnieć nam o wartościach chrześcijańskich, które są podstawą naszej polskiej i europejskiej tożsamości, dlatego zanim sztafeta biegaczy wbiegnie na Szlak Husarii Polskiej to wcześniej pobiegnie Szlakiem Jakubowym odwiedzając sanktuaria Maryjne w Szczyrku, Rychwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach i Piekarach Śląskich i miejsca kultu religijnego leżące na trasie. Uczestnicy będą brali udział we Mszach św., wydarzeniach religijnych i kulturalnych oraz odwiedzą miejsca pamięci w Oświęcimiu. Wydarzenie to ma on również zwrócić uwagę na ogromny trud ludzki jaki wiązał się z przemarszem wojsk polskich pod Wiedeń. Dodatkowymi elementami Biegu Odsieczy Wiedeńskiej jest udział w uroczystościach w Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w dniu 11 września i udział w Gali podsumowującej Bieg Odsieczy Wiedeńskiej w Pałacu w Koszęcinie w dniach 19/20 listopada. W celu pogłębienia wiedzy na temat Odsieczy Wiedeńskiej organizatorzy biegu organizują wśród dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pt. „Mój Husarz” i konkurs literacki pt. „Listy Króla Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Konkursy trwają od 3 września do 9 października 2016 r.
7 września o godz. 8:00 sztafeta wystartuje z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski Na Górce w Szczyrku. Tam uczestnicy otrzymają błogosławieństwo, natomiast podczas Mszy św. zostaną poświęcone dary niesione przez biegaczy do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu oraz symboliczne skrzydła husarskie, które będą towarzyszyć biegaczom na całej trasie biegu. Później sztafeta skieruje się Szlakiem Jakubowym przez Żywiec do Rychwałdu i do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnego dnia wyruszy po uroczystościach porannych w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej do Wadowic aby tam odwiedzić Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. W ten sposób organizatorzy chcą również podkreślić, 33. rocznicę obecności Ojca Św. Jana Pawła II na Kahlenbergu, następnie pobiegną do Andrychowa. Tam po uroczystym powitaniu sztafety i odprawie uczestników odbędzie się bieg publiczny w centrum miasta. Następnie kolejnym etapem trasy będzie miasto Oświęcim gdzie uczestnicy oddadzą cześć ofiarom faszyzmu pomordowanym w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Biegnąc przez tą miejscowość chcą przypomnieć o niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, o których współczesna historia niechętnie pamięta. Następnie udadzą sie do Jaworzna i do Sosnowca gdzie również uroczyście zakończy się drugi etap biegu. Tutaj również organizatorzy planują symboliczne odwiedziny w kościele Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu gdzie oddadzą pokłon przed obrazem św. Barbary z wizerunkiem Jana III Sobieskiego i towarzyszącemu mu husarzowi. Kolejny trzeci dzień biegu to już bieg na Szlak Husarii Polskiej tj. Będzin - Siemianowice Śl. - Piekary Śląskie - Tarnowskie Góry - Zabrze - Gliwice - Knurów - Rudy - Racibórz. Na trasie tej uczestnicy wezmą udział w różnych uroczystościach w takich miejscach jak np. Siemianowicki Park Tradycji, Kopiec Wyzwolenia, Dni Gwarków aby kolejnym biegiem publicznym zakończyć bieg ok. godz. 18:30 na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Szczególnym przeżyciem na Szlaku Husarii Polskiej będzie Msza św. w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich, gdzie uczestnicy wezmą udział we Mszy św. dla pielgrzymów i przejdą przez Bramę Miłosierdzia. Przedstawiciele złożą ślubowanie przed obrazem Najświętszej Maryi Panny i tym samym wspomną o modlitwie Króla Jana III Sobieskiego, którą odbył w tym sanktuarium 333 lata temu. Łącznie uczestnicy pokonają w trzy dni na trasach od Szczyrku do Raciborza symboliczne 333 kilometry.
Kreuzstetten – Hetzmannsdorf – Burg Kreuzenstein do Korneuburga (łącznie ok. 120 kilometrów). 10 września o godz. 8:00 po starcie publicznym w Breclav uczestnicy pobiegną przez Lednice – Valtice – Poysdorf – Mistelbach, następnie przeprawią się przez Dunaj i skierują się na Klosterneuburg. Końcowe 5 km pokonają wraz z grupą sympatyków, którzy będę im towarzyszyć do Sanktuarium Narodowego na Kahlenbergu, gdzie o godz. 10:00 wraz z pielgrzymami z Polski i Polonią wezmą udział we Mszy św. pontyfikalnej z okazji 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i 33. rocznicy obecności Ojca św. Jana Pawła II na Kahlenbergu, która celebrowana będzie przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Wiednia, Kardynała Christopha Schönborna. Uroczystościom tym towarzyszyć będzie Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca.
Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest częścią uroczystości trwających od 3 września do 9 października organizowanych przez Polonijny Komitet Obchodów 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, który wchodzi w skład Komitetu Organizacyjnego Obchodów Uczczenia 333. rocznicy Viktorii Wiedeńskiej pod przewodnictwem Pani Senator Anny Marii Anders pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Bieg Odsieczy Wiedeńskiej jest wspierany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Zwiastun Biegu Odsieczy Wiedeńskiej: https://www.youtube.com/watch?v=J3e2Kbfkrzs
Reportaż Bieg Odsieczy Wiedeńskiej dla TVP Sport: http://sport.tvp.pl/23279566/bieg-odsieczy-wiedenskiej-reportaz
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H