Bezpłatne badania na obecność toksoplazmozy i cytomegalii - jesteś w ciąży nie zwlekaj, zgłoś się na badania...

2008-01-21, Poniedziałek

Toksoplazmoza to pasożytnicza choroba ludzi i zwierząt spowodowana zarażeniem pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Żywicielem ostatecznym są koty domowe i niektóre kotowate. Żywicielem pośrednim zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki.

Ponieważ u dorosłych mamy do czynienia najczęściej z postacią bezobjawową toksoplazmozy kobieta ciężarna nie zdaje sobie sprawy, że przechodzi ciężką, bardzo groźną dla swojego dziecka infekcję. Jeśli matka zaraziła się po raz pierwszy właśnie w trakcie ciąży, to zagrożenie dla dziecka jest bardzo duże.

Pasożyt przechodzi przez łożysko i doprowadza do uszkodzenia rozwijających się tkanek i narządów: przede wszystkim mózgu i oka. W konsekwencji może dojść do wodogłowia, niedorozwoju psychoruchowego, umysłowego, czy ślepoty. Zdarza się, że dziecko rodzi się pozornie zdrowe, a toczące się, nierozpoznane zakażenie powoli uszkadza mózg lub gałkę oczną prowadząc do niedowidzenia czy upośledzenia umysłowego. Toksoplazmoza w I trymestrze ciąży powoduje bardzo duże uszkodzenie płodu - zwykle śmiertelne. Dochodzi zatem do poronienia lub obumarcia płodu.

Co gorsza, nawet jeśli po porodzie nie widzimy żadnych oznak toksoplazmozy, to mogą się one pojawić później, nawet po kilku latach. Utrata wzroku i słuchu, upośledzenie umysłowe są konsekwencjami wrodzonej toksoplazmozy, nabytej w ciele matki. Jednym z rozwiązań jest wczesne jej wykrycie w czasie ciąży.

Nieprawdą jest, że na toksoplazmozę nie są narażone osoby nie posiadające kota. I odwrotnie - posiadanie kota nie przesądza o dużym ryzyku zachorowania, jeżeli przestrzegane są elementarne zasady higieny.

Człowiek zaraża się drogą pokarmową zjadając pokarmy zakażone zarówno pochodzenia zwierzęcego (zakażone surowe, wędzone lub grillowane mięso) jak i roślinnego (warzywa i owoce zanieczyszczone kałem kota).

Z kolei cytomegalia jest chorobą wirusową szeroko rozpowszechnioną wśród ludzi na całym świecie i w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Najczęściej do zakażenia dochodzi w okresie dzieciństwa (żłobek, przedszkole) oraz w okresie dorastania (szkoła). Stąd stosunkowo często spotykamy się z cytomegalią wrodzoną u młodocianych ciężarnych. Wirus cytomegalii jest najczęstszą wirusową przyczyną wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Uważa się, że około 1% noworodków ulega zakażeniu w okresie płodowym, następstwem czego są zaburzenia i opóźnienia w rozwoju umysłowym, trudności w nauce, zaburzenia słuchu oraz upośledzenie widzenia.

W czasie badań wykonanych wśród mieszkanek powiatu raciborskiego w 2007 r. stwierdzono 29 przypadków toksoplazmozy i 28 przypadków cytomegalii.

Badania finansowane są przez Powiat Raciborski, który w roku 2008 przeznacza na nie kwotę 100 100,00 zł.

Z jednej strony program bezpłatnych badań na obecność toksoplazmozy i cytomegalii ma umożliwić ciężarnym mieszkankom powiatu raciborskiego wykonanie takich badań, bez ponoszenia kosztów, a z drugiej ma też uświadomić całe społeczeństwo o istnieniu tych niebezpiecznych chorób.

wszystkie
początek strony