BHP w rolnictwie domeną pań

2011-12-08, Czwartek

Wczoraj w Gminnym Centrum Informacji w Rudniku odbyły się dwa konkursy w ramach działalności Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Rolnictwie dla sołtysów i gospodyń wiejskich. W obu wystartowały same panie, które rozwiązywały krzyżówkę z zakresu BHP w rolnictwie, ochrony środowiska oraz ubezpieczeń społecznych rolników. Najlepszą w konkursie dla sołtysów okazała się Karina Lassak, sołtys Szonowic, a wśród gospodyń wiejskich zwyciężyła Marta Jurecka z Grzegorzowic.

Oba konkursy były poprzedzone tematycznymi szkoleniami przeprowadzanymi przez pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowej Inspekcji Pracy. Do środowych zmagań przystąpiło dziewięć gospodyń i pięć liderek swoich sołectw. Panie rozwiązywały krzyżówkę zawierającą 22 hasła. Liczyła się poprawność i czas udzielenia odpowiedzi.

Celem konkursu skierowanego do gospodyń wiejskich jest krzewienie zasad prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa wiejskiego w ramach dobrej praktyki rolniczej zgodnie z ochroną środowiska i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. Podobny cel przyświeca konkursowi dla sołtysów z tym, że tutaj liczy się dodatkowo na nawiązanie ścisłej współpracy z sołtysami na rzecz zapobiegania wypadkom w gospodarstwie rolnym.

Wyniki w konkursie "Gospodynie wiejskie strażniczkami bezpieczeństwa pracy na wsi":
I miejsce Marta Jurecka, Grzegorzowice
II miejsce Łucja Białdyga, Brzeźnica
III miejsce Mirela Jasny, Rudnik

Wyniki w konkursie "Sołtys liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie"
I miejsce Karina Lassak, sołtys Szonowic
II miejsce Renata Stępińska, sołtys Ponięcic
III miejsce Urszula Widenka, sołtys Brzeźnicy

Zwyciężczynie obu konkursów otrzymały dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, m.in. odkurzacz, robot wielofunkcyjny, których fundatorami są: Powiat Raciborski, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowa Inspekcja Pracy.

Poprzez organizowanie tego typu konkursów, w których nagrody są dodatkową motywacją, organizatorzy konkursów starają się podnosić świadomość występowania zagrożeń życia i zdrowia przy pracy w gospodarstwach rolnych, w którym bezpieczeństwo powinno być naturalnym elementem organizacji pracy i promować zasady ochrony zdrowia i życia na wsi.

Konkursy zostały zorganizowane przez: Urząd Gminy Rudnik, Powiat Raciborski, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówkę Terenową w Raciborzu, Państwową Inspekcję Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.

Gratulujemy!