Akcja Powódź. Pomagamy! - wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych

2010-06-09, Środa

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce rozpoczynają akcję pomocy dla lokalnych organizacji społecznych dotkniętych powodzią z terenów objętych programem "Działaj Lokalnie". Na pomoc planują przeznaczyć sumę ok. pół miliona złotych. Granty dla poszkodowanych organizacji będą przyznawane przez Ośrodki "Działaj Lokalnie". Pomoc finansowa może być przeznaczona na zakup sprzętu i wyposażenia, drobne prace remontowe, oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach wsparcie tych projektów społecznych, które są zagrożone z powodu powodzi. (Szczegóły oraz wniosek http://www.dzialajlokalnie.pl/?p=387&c=1143)

W ramach akcji "Powódź. Pomagamy!" pomoc mogą otrzymać także szkoły i biblioteki publiczne. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego rozpoczynają akcję pomocy dla szkół i gminnych bibliotek publicznych z terenów wiejskich i małych miast dotkniętych powodzią. Szczegóły na stronie: www.ceo.org.pl

Zasady korzystania z dofinansowania w ramach akcji  - "Powódź. Pomagamy!" – wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych

1. O wsparcie mogą ubiegać się:
- lokalne organizacje społeczne, mające swoją siedzibę w jednej z gmin dotkniętych powodzią z terenów objętych programem "Działaj Lokalnie" i które w wyniku powodzi poniosły straty,
- Ośrodki "Działaj Lokalnie" (Lokalne Organizacje Grantowe), które mają swoją siedzibę w jednej z gmin dotkniętych powodzią " i które w wyniku powodzi poniosły straty.
Pełna lista gmin jest dostępna na stronie www.filantropia.org.pl oraz www.dzialajlokalnie.pl.
2. Podstawą do ubiegania się o wsparcie jest wypełnienie wniosku aplikacyjnego, w którym należy opisać straty poniesione w wyniku powodzi oraz przedstawić listę i kalkulację potrzeb.
3. W ramach dofinansowania będzie możliwe wsparcie takich kosztów jak:, zakup sprzętu, materiałów, wyposażenia oraz/lub przeprowadzenie drobnych prac remontowych. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe będzie wsparcie tych projektów społecznych, których realizacja jest zagrożona z powodu powodzi.
4. Zakładamy, że maksymalna kwota dofinansowania zakupu materiałów i sprzętu oraz/lub drobnych remontów może wynieść 10.000 zł dla jednej organizacji.
5. Lokalne organizacje społeczne ubiegające się o wsparcie składają wnioski do właściwego Ośrodka "Działaj Lokalnie" (Lokalnej Organizacji Grantowej), zaś Ośrodki "Działaj Lokalnie" (Lokalne Organizacje Grantowe), które chcą uzyskać wsparcie w ramach akcji, składają wnioski do Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
6. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2010 (zarówno dla lokalnych organizacji społecznych, jak i Ośrodków "Działaj Lokalnie"). Decyduje data otrzymania wniosku.
7. Decyzja o przyznaniu grantu zostanie podjęta w ciągu 10 dni (czyli do 10 lipca) przez lokalne komisje przy Ośrodkach "Działaj Lokalnie" (w przypadku wniosków od organizacji społecznych) lub przez komisję powołaną przez PAFW i ARFP (dla wniosków składanych przez Ośrodki "Działaj Lokalnie").
8. Termin rozliczenia przyznanych w ramach akcji "Powódź. Pomagamy!" – wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych" grantów upływa 31 grudnia 2010.
9. Podstawą rozliczenia będzie sprawozdanie z realizacji działań wraz z kopiami dokumentów finansowych z wykorzystania grantu.
10. Środki dystrybuowane w ramach akcji "Powódź. Pomagamy!" – wsparcie dla lokalnych organizacji społecznych" są środkami bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.