„ABC EMPATII” JUŻ W POWIECIE RACIBORSKIM

2022-03-10, Czwartek

143 przedszkola, 195 szkół podstawowych, 15 szpitali (domów dziecka) w Polsce – tam już znajdują się bezpłatne komplety podręczników „ABC Empatii”, a liczba placówek wciąż rośnie.

W poniedziałek 7 marca, 100 sztuk podręczników wiedzy o niepełnosprawności, które w bardzo przystępny sposób wyjaśniają starszym przedszkolakom i młodszym uczniom na
czym polegają różne dysfunkcje dotyczące ich rówieśników, trafiły również do Szpitala Rejonowego w Raciborzu, a konkretnie do pacjentów z oddziału pediatrycznego. Przekazali je Magdalena Michalska z Czepczyński Family Foundation (CFF), czyli z Fundacji, która stoi za projektem a także będący jego ambasadorem, senator Marek Plura.

W towarzystwie dyrektora lecznicy, Ryszarda Rudnika odebrali je natomiast pielęgniarka oddziałowa i Ordynator oddziału pediatrycznego, Jacek Micuła a także członkini Zarządu Powiatu Raciborskiego, Ewa Lewandowska, która doceniła nie tylko sam pomysł podjęcia tematu, ale również jego nieodpłatny charakter:
- To niezwykle wartościowa oraz potrzebna inicjatywa i bardzo dziękuję Fundacji Rodziny Czepczyńskich oraz raciborzaninowi, senatorowi Markowi Plurze. Również uważam, że w kwestii uwrażliwiania naszych najmłodszych na potrzeby, mierzących się z niepełnosprawnościami i chorobami - ich koleżanek oraz kolegów, jest jeszcze sporo do zrobienia, więc każda w tym zakresie aktywność jest ważnym i oczekiwanym działaniem, a bezpłatne wsparcie – cennym darem.

W ramach przedsięwzięcia pod hasłem „ABC empatii, bo wszyscy jesteśmy tacy sami” Fundacja przygotowała równocześnie materiały i szkolenia dla nauczycieli, które ułatwiają zorganizowanie ciekawych i praktycznych zajęć z dziećmi. Profesjonalizm tych pomocy zyskał pełną akceptację i uznanie władz oświatowych. Są one ważnym elementem tworzącego się właśnie systemu edukacji włączającej.

Celem Fundacji jest przekazanie tysiąca bezpłatnych kompletów podręczników (po 30 sztuk książek oraz kompletu materiałów dla nauczyciela) do tysiąca gmin w całym kraju.

Powiat Raciborski poza egzemplarzami dla szpitala otrzymał również taki komplet adresowany do szkoły postawowej, który już wkrótce przekazany zostanie jedynej takiej powiatowej placówce czyli Zespołowi Szkół Specjalnych w Raciborzu.

Więcej na ten temat całego projektu dowiedzieć się można na stronie https://cff.edu.pl/nasze-projekty/abc-empatii/