35 lat partnerstwa Hrabstwa Wrexham i Powiatu Märkischer - partnerów zagranicznych Powiatu Raciborskiego...

2005-06-02, Czwartek

Jubileusz 35-lecia współpracy partnerskiej obchodzą w tym roku partnerzy zagraniczni Powiatu Raciborskiego - walijskie Hrabstwo Wrexham i niemiecki Powiat Märkischer. Uroczystość z tej okazji, z udziałem przedstawicieli Powiatu Raciborskiego, odbędzie się 4 czerwca br. w Wrexham.

Przypomnijmy. Powiat Märkischer był pierwszym oficjalnym partnerem zagranicznym Powiatu Raciborskiego. Od początku nawiązywania kontaktów partnerskich zrodziła się idea, by w przyszłości walijskie Hrabstwo Wrexham (które jest partnerem Powiatu Märkischer), niemiecki Powiat Märkischer i Powiat Raciborski stworzyły trójstronny układ partnerski. We wrześniu 2002 roku, podczas spotkania partnerów zagranicznych Powiatu Märkischer w Lüdenscheid, podpisany został list intencyjny o współpracy pomiędzy Powiatem Raciborskim a Hrabstwem Wrexham. Z kolei podczas pierwszej wizyty w powiecie raciborskim delegacji z Wrexham we wrześniu 2003 roku, Starosta Raciborski otrzymał już oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Wrexham i podpisania umowy partnerskiej. Dokument pomiędzy samorządami podpisany został w maju 2004 roku.

W tym roku Powiat Märksicher i Hrabstwo Wrexham obchodzą jubileusz 35-lecia swojego partnerstwa. Z tej okazji, 4 czerwca br. w Memorial Hall w Wrexham, odbędzie się uroczystość. Wezmą w niej udział również przedstawiciele Powiatu Raciborskiego, w osobach Wicestarosty Adama Hajduka, Przewodniczącego Rady Powiatu Romana Głowskiego, Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Norberta Miki oraz Tatiany Kuder z Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

Uroczystość zakończy jednocześnie odbywający się w Wrexham od 20 maja br. Festiwal Sztuki. W programie artystycznym uroczystości zaplanowano specjalny koncert, podczas którego młodzież z partnerskich powiatów zaprezentuje efekt swojej pracy podczas zorganizowanych w dniach od 2 do 4 czerwca br. warsztatów teatralnych, plastycznych i tanecznych. Przypomnijmy, że Powiat Raciborski podczas Festiwalu Sztuki reprezentuje 7-osobow grupa młodzieży z Centrum Kultury w Tworkowie, Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu i Raciborskiego Centrum Kultury. Początek uroczystości z okazji 35-lecia partnerstwa Powiatu Märkischer i Hrabstwa Wrexham o godz. 19.30 w Memorial Hall w Wrexham.