20 lat Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu...

2006-05-24, Środa

Na jubileusz MDK przybyli tłumnie zaproszeni gościeUroczystość rozpoczął występ dziecięcego zespołu wokalno-tanecznego MDK w Raciborzu pod kierunkiem Weroniki Hetman. Później przybyłych gości przywitała obecna dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu Elżbieta Biskup. Na jubileusz 20-lecia placówki przybyli m.in.: byli i obecni pracownicy i dyrektorzy placówki (w tym dyrektor MDK od 1989 do 2000 roku - Aleksandra Jańska), przedstawiciele władz samorządowych powiatu (Starosta Raciborski Jerzy Wziontek, Wicestarosta Adam Hajduk, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Burek, Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Norbert Mika wraz z członkami komisji) i miasta (Wiceprezydent Raciborza Mirosław szyprowski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu UM Racibórz Marek Kurpis), a także zaprzyjaźnionych z placówką firm i instytucji.

Obecni byli m.in. (od prawej): Starosta J. Wziontek i znani wychowankowie

Obecna dyrektor MDK, Elżbieta BiskupNastępnie dyr. Biskup przedstawiła krótko historię Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu. - Historia tej placówki liczona jest już w sumie od roku 1956, kiedy to powołano Dom Harcerza - mówiła Elżbieta Biskup. Potem placówkę przemianowano na Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a w dalszej kolejności Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. - Pod nazwą Młodzieżowy Dom Kultury placówka działa od roku 1986 i dlatego dziś obchodzimy jubileusz 20-lecia MDK - wyjaśniła dyr. Biskup. - Ważne jest jednak to, że nieprzerwanie od 50 lat przy ulicy Stalmacha 12 w Raciborzu funkcjonuje placówka pracy pozaszkolnej dla dzieci i młodzieży - dodała E. Biskup, podkreślając bogatą historię placówki.

Starosta J. Wziontek i Wicestarosta A. Hajduk wręczyli upominekPóźniej przyszedł czas na życzenia. Starosta Raciborski Jerzy Wziontek podziękował pracownikom i dyrekcji MDK za ich wkład w rozwój placówki. Podkreślił, że MDK zawsze miał szczęście do dobrych kierowników, przywołując przykład Aleksandry Jańskiej, która kierowała placówką w latach 1989-2000: - Skoro Pani Jańska za swego urzędowania zorganizowała tu pracownię komputerową, rozpoczęła tu naukę języków obcych i nawiązała współpracę z młodzieżą z zagranicy, to oznacza jedno - że był to dobry dyrektor, który myślał przyszłościowo - powiedział Starosta Wziontek. - Z kolei obecna Pani dyrektor Elżbieta Biskup i kierowany przez nią zespół "Miraż" sławią nasz powiat w Polsce, a nawet za granicą. Chlubą jest też dla nas Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny - mówił Starosta. Starosta Jerzy Wziontek i Wicestarosta Adam Hajduk, w imieniu samorządu powiatu raciborskiego, wręczyli Elżbiecie Biskup list gratulacyjny i na pamiątkę jubileuszu 20-lecia obraz przedstawiający budynek MDK.

Gratulacje złożyli też Wiceprezydent Raciborza M. Szypowski i Naczelnik Wydz. Edukacji UM M. Kurpis

Gratulacje na ręce Pani dyrektorzy złożył też Wiceprezydent Raciborza Mirosław Szyprowski. Życzenia przekazali też inni zaproszeni goście.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Starosta Raciborski przyznał swoje nagrody dla dwóch pracowników MDK. Nagrody Starosty w dziedzinie oświaty otrzymały Beata Woźny (nauczyciel w MDK od 1987 r.) i Agnieszka Chmielecka (nauczyciel w MDK od 1994 r.). Nagrody z okazji jubileuszu placówki przyznała także dyrektor MDK. Otrzymali je: Regina Bronder, Ewelina Uriasz, Weronika Hetman, Maria Cieszyńska i Jerzy Kerlin.

Po części oficjalnej uroczystości, rozpoczęła się część artystyczna. Działający przy MDK zespół teatralny "Irrealis" i zespół wokalny "Miraż" przedstawili kabaret pt. "20 lat mieć to nie grzech...". W sposób żartobliwy przedstawili historię Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, kierowników i nauczycieli placówki, ale również i wychowanków.


Z historii MDK...

Popularny MDK ma swą siedzibę w Raciborzu przy ulicy Stalmacha. Wcześniej działała tu Zawodowa Szkoła Krawiecka dla dziewcząt, ale w 1955 roku budynek został zaadaptowany na potrzeby Domu Harcerza. Organizatorem i pierwszym kierownikiem placówki był Eugeniusz Prętki.
Rok później, zgodnie z wytycznymi Ministra Oświaty, placówkę przekształcono w Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a kierownictwo objął Józef Jurczyk. W roku 1961 OPP w Raciborzu przemianowano na Dom Kultury Dzieci i Młodzieży, a kierownictwo objęła Aleksandra Orłowska.
W 1964 roku budynek powierzono ówczesnemu komendantowi Hufca ZHP Stanisławowi Lesińskiemu. Obok zespołów zainteresowań dla dzieci i młodzieży, rozwijała się tu też działalność harcerska.
Trzy lata później z Domu Kultury Dzieci i Młodzieży wyprowadzono ZHP i oddzielono zadania organizacji młodzieżowej i zajęć pozaszkolnych. Placówką kierował wówczas Józef Szwab.
W latach siedemdziesiątych kierownictwo objęła Irena Selańska, która była pierwszym mianowanym dyrektorem Domu Kultury Dzieci i Młodzieży w Raciborzu. W 1975 roku nowym dyrektorem został Marian Kosiński.
W latach 1976-1987 dyrektorem placówki był Józef Oleszek, za którego kadencji budynek Domu Kultury doczekał się kapitalnego remontu - modernizacja trwała od 1979 do 1985 roku, a na okres remontu działalność placówki była kontynuowana w szkołach. Gdy zakończono remont, dyrektor i pracujący z nim ludzie zorganizowali sześć głównych działów pracy pozaszkolnej, co przyczyniło się do przekształcenia placówki w Młodzieżowy Dom Kultury. Rozwijała się turystyka, plenery malarskie i różnorodne turnieje.

Józef Oleszek przeszedł na emeryturę i przekazał MDK Andrzejowi Jabrzykowi, który pełnił funkcję dyrektora w latach 1987-1989.

Aleksandra Jańska, dyr. MDK w latach 1989-2000

Kolejnym dyrektorem została Aleksandra Jańska, która kierowała placówką do roku 2000. Wprowadziła naukę języków obcych i zorganizowała pracownię komputerową, nawiązała też współpracę z młodzieżą z Białorusi, Anglii i Francji. Młodzież z dużym powodzeniem uczestniczyła w międzynarodowych konkursach plastycznych, fotograficznych i rękodzielniczych. W 1994 roku po raz pierwszy zorganizowany został Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Barwy Jesieni", który cieszy się dużym powodzeniem do dziś.

Od roku 1999 organem prowadzącym MDK jest Powiat Raciborski, natomiast organem sprawującym nadzór merytoryczny jest Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Od roku 2000 dyrektorem MDK jest Elżbieta Biskup, która od 1994 roku kieruje zespołem wokalnym "Miraż" powstałym na bazie chóru II LO w Raciborzu. Od 2000 roku "Miraż" działa przy MDK i jest chlubą regionu raciborskiego. Sukcesem zespołu są wychowankowie: Anna Wyszkoni (wokalistka zespołu "Łzy"), Marzena Korzonek (laureatka opolskich "Debiutów" i telewizyjnej "Szansy na sukces"), Dawid Koczy (finalista telewizyjnego programu "Jestem, jaki jestem" z udziałem lidera zespołu "Ich Troje" Michała Wiśniewskiego) oraz inni - znani nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

Bogata historia MDK zapisana jest w kronikach

Od 2001 roku Młodzieżowy Dom Kultury wraz ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu i Urzędem Miasta Racibórz jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej. MDK jest także organizatorem: Powiatowego Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Ziemi Raciborskiej, Zimowych Warsztatów Wokalnych prowadzonych przez Elżbietę Zapendowską i Andrzeja Głowackiego, czy Powiatowego Konkursu Ekologicznego "Z ekologią za pan brat".

Obecnie w MDK działają 42 koła zainteresowań (w tym zajęcia muzyczne, plastyczne, taneczne i rękodzielnicze), w których uczestniczy blisko 500 młodych ludzi.

wszystkie
początek strony