10 lat minęło - jubileusz współpracy samorządów

2014-06-09, Poniedziałek

7 czerwca w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 10. rocznicy partnerstwa pomiędzy Powiatem Raciborskim a niemieckim miastem Rendsburg. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Pierrem Gilgenastem oraz delegacja z partnerskiego powiatu Elbe-Elster. Samorząd powiatu raciborskiego reprezentowali Starosta Raciborski oraz członkowie Zarządu i Rady Powiatu Raciborskiego i zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek oraz absolwenci Zespołu Szkół w Rudach – uczestnicy wymian edukacyjno-kulturowych.

To właśnie w Rudach 5 maja 2004 roku burmistrz Andreas Breitner i radny Fritjof Wilken oraz starosta Henryk Siedlaczek i wicestarosta Adam Hajduk podpisali umowę o przyjaźni.

Po części oficjalnej, którą wieńczył program artystyczny uczniów miejscowej szkoły, uczestnicy uroczystości zwiedzili opactwo a o historii obiektu i jego funkcjach informował ksiądz dyrektor Jan Rosiek.

Zakończeniem wydarzenia było symboliczne posadzenie drzewa przez przedstawicieli miasta Rendsburg, Powiatu Raciborskiego oraz powiatu Elbe-Elster na terenie opactwa.

Ponadto w piątek delegacja z miasta Rendsburg odwiedziła tut. starostwo i spotkała się z kierownictwem urzędu. W trakcie pobytu niemieccy samorządowcy uczestniczyli w wielu wydarzeniach o charakterze kulturalnym – zwiedzanie miasta Raciborza, w tym Zamku Piastowskiego, gmin: Pietrowice Wielkie (m.in. Centrum Społeczno-Kulturalne) oraz Krzyżanowice (kuźnia Jana Sochy, młyn wodny Franciszka Pawlika).

W sobotni wieczór wszyscy goście uczestniczyli w III Festiwalu Piosenki Europejskiej, który odbył się na scenie Zamku Piastowskiego w Raciborzu.