PCPR w Raciborzu planuje rozbudować istniejący system opieki nad dzieckiem o kolejne zawodowe rodziny zastępcze, tzn. takie, które oprócz pomocy finansowej na każde umieszczone dziecko, otrzymują także osobne wynagrodzenie. - Z jednym z opiekunów zawierana jest umowa, co powoduje, że jego sytuacja finansowa jest porównywalna do sytuacji osoby zatrudnionej - wyjaśnia Henryk Hildebrand, dyr. PCPR w Raciborzu. Centrum zamierza utworzyć zawodowe rodziny zastępcze - wielodzietne, w których będzie możliwe umieszczenie nawet 6 dzieci oraz rodziny specjalistyczne, które będą gotowe przyjąć dzieci trudne lub niepełnosprawne.
- Rodzinie zastępczej udzielamy pomocy pedagogicznej, psychologicznej oraz pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania każdego umieszczonego w niej dziecka. Pomoc ta uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia dziecka, a także niedostosowania społecznego dziecka, jeżeli wykazuje ono przejawy demoralizacji, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich - dodaje H. Hildebrand.
PCPR rozpatrując oferty kandydatów do pełnienia funkcji niespokrewnionej z dzieckiem zawodowej rodziny zastępczej, bierze pod uwagę w szczególności:
- predyspozycje psychofizyczne kandydatów do pełnienia funkcji, w zależności od typu rodziny zastępczej,
- umiejętności niezbędne w opiece nad dziećmi o szczególnych potrzebach,
- doświadczenie w pracy z dziećmi o szczególnych potrzebach,
- informacje pozwalające na ocenę funkcjonowania kandydatów w środowisku lokalnym,
- warunki mieszkaniowe kandydatów pozwalające na przyjęcie dziecka o szczególnych potrzebach.
- Kandydaci na rodziny zastępcze zobowiązani są do odbycia szkolenia, o ile nie ukończyli go wcześniej, które przeprowadza Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu lub w przypadku rodzin specjalistycznych Ośrodek Rodzin Zastępczych w Bytomiu - mówi dyr. PCPR w Raciborzu.
Rodzina zastępcza zapewnia dziecku warunki rozwoju i wychowania odpowiednie do jego stanu zdrowia i poziomu rozwoju, w tym:
- odpowiednie warunki bytowe,
- możliwości rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego,
- możliwości zapewnienia indywidualnych potrzeb dziecka,
- możliwości właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
- odpowiednie warunki do wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonów: 032 415 20 28 lub 032 415 94 62 oraz na stronie internetowej www.pcpr.raciborz.org.pl.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H