Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie o jakości powietrza

2012-02-02, Czwartek

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 01.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 31.01.2012 r.
- nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
 jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
 jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
 ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
 ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
- wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Żywcu o 470%, Bielsku-Białej o 234%, Cieszynie o 162%, Wodzisławiu o 82%, Gliwicach o 80%, Katowicach o 76%, Zabrzu o 70%, Rybniku o 64%, Tychach o 34%, Sosnowcu o 22%.

UWAGA: w dniu 31.01.2012 r. została przekroczona na stacji w Żywcu (5 doba) wartość 200 µg/m3(dla doby – próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10. W dniu 01.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych w strefie śląskiej – powiat żywiecki w kotlinach górskich utrzymują się nadal bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 01.02.2012 –02.02.2012.

W dniu 1.02.2012 (środa) obszar województwa śląskiego pozostaje nadal pod wpływem rozległego stacjonarnego wyżu barycznego znad północno-zachodniej Rosji, w mroźnej kontynentalnej masie powietrza. W dzień zachmurzenie małe. Lokalne zamglenia, a w dolinach górskich i kotlinach możliwa marznąca mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność. Temperatura maksymalna około -10ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -16ºC. W nocy temperatura minimalna może spaść do około -20ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego będzie zróżnicowana. Jedynie na terenach niezurbanizowanych na północy województwa jakość powietrza może być lokalnie dobra. Natomiast na południu województwa, szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, będą nadal występowały wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego PM10. Na obszarach gęstej zabudowy miejskiej (zwłaszcza w aglomeracjach górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej) przewiduje się niższe przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego. W kotlinie żywieckiej i w dolinach górskich możliwe będą również przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.

W dniu 2.02.2012 (czwartek) sytuacja meteorologiczna nad Polską Południową będzie bardzo podobna jak w poprzednich dniach. Zachmurzenie małe. Lokalne zamglenia, a w dolinach górskich i kotlinach możliwa marznąca mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność. Temperatura maksymalna około -13ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -18ºC. Temperatura minimalna może spaść nocą do około -22ºC, a w dolinach i kotlinach górskich do -26ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.
Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym nie przyczyni się do istotnej poprawy jakości powietrza w województwie śląskim. W kotlinach i dolinach górskich na południu województwa będą nadal występowały bardzo wysokie przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10, a ponadto lokalnie mogą tam wystąpić przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki. W obszarach gęstej zabudowy miejskiej (szczególnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej) jakość powietrza powinna być nieco korzystniejsza niż na południu województwa, o mniejszych wartościach przekroczeń pyłu zawieszonego PM10.
W związku z prognozą dalszego oddziaływania układu wysokiego ciśnienia atmosferycznego na obszar województwa śląskiego, oraz przewidywaną temperaturą minimalną do około -26ºC i niezbyt wysoką prędkością wiatru, nie należy oczekiwać w kolejnych dniach poprawy jakości powietrza w regionie.

Powiadomienie o jakości powietrza - plik do pobrania

wszystkie
początek strony