Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 26.01.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.
W dniu 25.01.2012 r.
- nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
- wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Wodzisławiu o 60%, Rybniku o 46%, Zabrzu o 42%, Katowicach o 40%, Żywcu o 34%, Gliwicach o 22%.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 26.01.2012 – 27.01.2012.
W dniu 26.01.2012 (czwartek) początkowo zaznaczy się nad Polską Południową płytka zatoka niżu znad Morza Egejskiego, lecz stopniowo przechodzić będziemy w zasięg wyżu znad Rosji. Pozostaniemy w chłodnej masie powietrza polarno-morskiego. Lokalne zamglenia, ograniczające widzialność do słabej, a także możliwe marznące mgły osadzające szadź i ograniczające widzialność do bardzo słabej. W dzień zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna oo -3 do -1ºC, w szczytowych partiach Beskidów od -7 do -5ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, z kierunków północnych. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego nie będzie dzisiaj zadawalająca, chociaż na terenach niezurbanizowanych na północy i lokalnie na południu województwa jakość powietrza może być na ogół dobra. W obszarach gęstej zabudowy miejskiej (zwłaszcza w aglomeracjach górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej) oraz w kotlinach, dolinach i obniżeniach terenu, w okresach ze słabszym wiatrem i brakiem opadów mogą występować dość wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego (wskaźnik jakości powietrza na poziomie umiarkowanym, lokalnie na poziomie niezdrowym dla osób wrażliwych). Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w obrębie swych wartości dopuszczalnych.
W dniu 27.01.2012 (piątek) nasili się oddziaływanie na nasz region rozległego wyżu wschodnioeuropejskiego, kierującego do nas zimne powietrze z południowego-wschodu. Lokalnie marznące mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do słabej i bardzo słabej. W dzień zachmurzenie umiarkowane i małe. Temperatura maksymalna od -6 do -4ºC, w szczytowych partiach Beskidów od -8 do -5ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby, zmienny. Taka sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym powinna powodować dalsze pogorszenie jakości powietrza w naszym regionie. W obszarach gęstej zabudowy miejskiej (szczególnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej) oraz w kotlinach i obniżeniach terenowych jakość powietrza może lokalnie pogorszyć się do poziomu niezdrowego (od 4 do 5-krotne przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10), zwłaszcza w godzinach porannych oraz wieczorowo-nocnych. Stężenia pozostałych monitorowanych zanieczyszczeń powietrza mogą układać się na wyższych poziomach dopuszczalnych jak w dniu dzisiejszym.
Anna Wrześniak
Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H