Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie o jakości powiatrza

2012-03-21, Środa

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 21.III.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 20.III.2012 r.
 nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
 jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
 jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
 ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
 ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
 wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Wodzisławiu o 136%, Żywcu o 110%, Rybniku o 88%, Katowicach o 58%, Bielsku-Białej o 12%, Sosnowcu o 6%, Dąbrowie Górniczej o 2%.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 21–22.III.2012 r.
W dniu 21.III.2012 (środa) obszar województwa śląskiego znajduje się na skraju rozległego wyżu zachodnioeuropejskiego, z nasuwającym się od północy ciepłym frontem atmosferycznym. W dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, a w nocy lokalnie możliwe słabe opady deszczu. Miejscami zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna około 13ºC, na szczytach Beskidów około 7ºC. Wiatr słaby, zachodni; wysoko w górach wiatr umiarkowany okresami dość silny, północno-zachodni. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego jest nadal dość zmienna w jej przebiegu dobowym, z okresami mniej i bardziej korzystnymi. W okresach mniej korzystnych (godziny poranne oraz wieczorowo-nocne) w strefach gęstej zabudowy mieszkaniowej oraz w dolinach i kotlinach górskich będą występowały (lokalnie dość wysokie) przekroczenia progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), i tam jakość powietrza na poziomie umiarkowanym. Stężenia innych monitorowanych zanieczyszczeń będą układały się w obrębie swych wartości dopuszczalnych.
W dniu 22.III.2012 (czwartek) będziemy w zasięgu rozległego wyżu środkowoeuropejskiego, w słabo-gradientowym polu barycznym. W dzień zachmurzenie umiarkowane, później małe. Miejscami zamglenia ograniczające widzialność. Temperatura maksymalna około 14ºC, na szczytach Beskidów około 6ºC. Wiatr słaby, zmienny; wysoko w górach wiatr umiarkowany, północno-zachodni. Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym w naszym regionie może spowodować wyraźne pogorszenie jakości powietrza, jak również skutkować dość dużymi wahaniami poziomów stężeń monitorowanych zanieczyszczeń. W godzinach porannych i wieczorno-nocnych mogą występować wysokie wartości stężeń pyłu zawieszonego, przede wszystkim na terenie obu aglomeracji województwa śląskiego oraz w kotlinie żywieckiej, i tam jakość powietrza lokalnie może osiągać poziom niezdrowy. Stężenia pozostałych mierzonych substancji – w granicach wartości dopuszczalnych.

dr Jerzy Kopyczok

Z-ca Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska



wszystkie
początek strony