Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie Urzędu Marszałkowskiego.

2012-02-04, Sobota
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 03.02.2012 roku na obszarze powiatu żywieckiego, w kotlinach górskich, została przekroczona wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (Żywiec 8-doba), będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (1 doba) została przekroczona także na terenie: aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej (miasta Rybnik, Żory, Jastrzębie), aglomeracji górnośląskiej (miasta Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Katowice, Mysłowice) oraz w strefie śląskiej (powiat raciborski, wodzisławski, mikołowski i gliwicki).
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 4.02.2012 r. obszar województwa śląskiego znajdzie przejściowo pod wpływem płytkiej zatoki niżowej, związanej z niżem adriatyckim, nadal w mroźnej masie powietrza kontynentalnego.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim będzie nadal niekorzystna, chociaż obszarowo dość zróżnicowana. Na południu województwa, szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, będą nadal występowały bardzo wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego PM10, jak również możliwe będą przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
 unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
 zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
 ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
 ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
 rezygnację ze spacerów z dziećmi;
 ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
 unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.
wszystkie
początek strony