Gmina Kornowac położona jest na wschód od Raciborza, w trójkącie trzech dużych miast: Rybnika, Raciborza i Wodzisławia Śląskiego (odległości nie przekraczają 15 km).
Zajmuje powierzchnię 26,3 km2, z czego użytki rolne to 2129ha, na lasy przypada prawie 10% powierzchni gminy.
Gmina Kornowac charakteryzuje się dużym urozmaiceniem rzeźby terenu, przekraczającym miejscami 100 metrów, dzięki czemu turyści mogą podziwiać okolicę z kilku punktów widokowych. Z czasów Sobieskiego zachowały się fragmenty alei dębowej w Rzuchowie, należące do najciekawszych zakątków gminy. Podobne walory posiadają okolice stawów w Łańcach i Rzuchowie, a także uroczyska przyrodnicze "Zapaście" i "Bociek" w Pogrzebieniu.
Gmina Kornowac należy do najczystszych gmin województwa śląskiego.
Nie znaleziono galerii.
Na jej terenie znajdują się liczne gatunki roślin i zwierząt prawnie chronionych, a część Gminy Kornowac położona jest w otulinie parku krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe".
Na terenie gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne - z Łubowic do Pogrzebienia, południowo-zachodnią granicą gminy i jest oznaczony kolorem czerwonym – jest to szlak Husarii Polskiej, z Będzina przez Tarnowskie Góry i Racibórz do Krzyżanowic, który w przyszłości ma prowadzić dalej przez Morawy na wzgórze Kahlenberg koło Wiednia.
Bogactwo zieleni, łagodny klimat, sąsiedztwo Bramy Morawskiej zachęcają do inwestycji w budownictwo jednorodzinne, zwłaszcza, że gmina posiada przygotowane na ten cel i przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tereny.
Gmina posiada korzystne położenie komunikacyjne – jej tereny układają się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 935. Przez teren gminy planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu łączącej autostrady A1 i A2.
Gmina posiada pełną infrastrukturę wodociągową, gazyfikacyjną i telefoniczną.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H